okrese Rožňava.
O tom, že boli kvalitné, svedčila rýchlosť, akou sa zásoby míňali. "V tejto oblasti máte veľmi chutné vína," skonštatoval maďarský hosť a pomaly do seba obracal ďalší decový, špeciálne na túto príležitosť vyrobený pohárik. O stúpajúcej úrovni svedčí aj množstvo ľudí z okolia Rožňavy, Košíc aj Maďarska, ktorí prišli oceniť umenie miestnych pestovateľov viniča. "V tomto trochu cítiť sud. Ale farbu má peknú," znalecky zhodnotil jednu zo vzoriek bieleho vína laický degustátor a vyberal zo zoznamu inú vzorku. "Z toho keby som mal doma jeden sud... Na takomto mieste som ešte nebol," uznanlivo skonštatoval ďalší.
Práve subjektívne hodnotenie a porovnávanie s tým, ako vína ohodnotila degustačná komisia a podľa toho aj udelila počet bodov tomu ktorému vínu, bolo hlavnou témou koštovačky. "Degustátori boli veru riadne zničení. Boli siedmi a ochutnali vyše sto vín. Ale pestovateľov chválili. O niektorých vínach sa vyjadrili slovami 'fantázia'," hovorí predseda degustačnej komisie Štefan Ignác. Zničený bol po pár hodinách aj do fialova sfarbený návštevník, ktorý inak kultúrne ochutnávanie poňal po svojom a na koštovačku sa prišiel už len "doraziť". Rýchlo pochopil, že aj napriek množstvu alkoholu to nie je krčma a brblajúc sa pobral kade ľahšie. Ochutnávka je totiž o stretávaní sa ľuďmi, ktorých ste nevideli rok, možno aj dlhšie, o umení pestovať vinič a vyrábať z neho víno.
Za každou fľašou naplnenou zlatistým, alebo červeným mokom sa skrýva množstvo celoročnej tvrdej práce, času, skúseností a zaslúžene aj pýchy jej majiteľa. Nejde tak ani o to, či pestovateľ získal zlatú, striebornú, alebo bronzovú symbolickú medailu, ale skôr o výmenu skúseností s technológiou a jej postupné skvalitňovanie. "Vidieť, že naši pestovateľa sa každým rokom učia a ide im to stále lepšie. Môžeme sa smelo porovnávať s najkvalitnejšími vínami. Ovládajú správnu technológiu tak, aby bol už základ vína zdravým, prírodný. Síru a sudy cítiť vo vínach stále menej. Možno červené nie sú občas dosť dlho kvasené, alebo sú nakvasené aj so strapinou. Alebo pri bielych niekedy cítiť, že nádobu, z ktorej predtým vytiahli víno, nedolejú a vínu potom škodí každý dotyk so vzduchom. No amatérske chyby už ani nerobia. Zlatých ocenení s najvyšším počtom bodov je viac, než vlani," dodáva Š. Ignác.
Degustátori hodnotili čírosť, farbu, takzvaný buket, alebo vôňu a celkový dojem. Maximálne mohli udeliť dvadsať bodov. Najviac, 19,26, získal Zoltán Boros z Jablonova nad Turňou s červeným vínom André z roku 2004. Tak ako každý, získal diplom, naviac však aj Pohár starostu. Pribudlo nových súťažiacich aj nových odrôd vín. Prevažovali však biele suché vína. A ako zistiť laicky kvalitu napríklad šampanského? "Skúste ho nedopiť a nechať v pohári až do druhého dňa. Keď je kvalitné, vypijete ho aj na druhý deň, bude mať ešte aj bublinky. Šmejd nemá nič spoločné s kvalitou a to, čo budete z neho mať, je bolehlav," so smiechom dodáva Š. Ignác.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer