a produktivita práce je veľmi nízka, svojvoľne úteky nezamestnaných nevie zastaviť ani určený koordinátor aktivačných prác a ani samotní starostovia miest a obcí. Toto sú závery kontrol, ktoré v období od 16. februára do polovice marca vykonali pracovníci Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave. Úrad sa preto rozhodol pre radikálne riešenie. Nezamestnaní, ktorí boli prichytení pri lajdáctve, či neboli v čase svojej práce tam, kde mali byť, boli z aktivačných prác vyradení a svojich 1 700 korún viac neuvidia.
"Tvrdé, ale dobré. Viem, že človeku v núdzi chýba každá koruna. Ale ak dostal šancu robiť niekoľko hodín a dostal za to peniaze mal si tu šancu aj udržať. Nejde o mimoriadne vysokú sumu, to viem, ale tiež musím povedať, že tu nejde o neviem akú náročnú pracovnú činnosť," myslí si 29-ročný Jozef M. z Rožňavy.
Názor jeho rovnako starého kolegu Patrika K. je ešte kritickejší. "Neviem koľko ľudí je takto zamestnaných. Ale kedykoľvek ich vidím, stále len stoja a opierajú sa o lopaty. Ja mám z mojich daní platiť za ich ničnerobenie? Tak to veru nie. Zarábam 58 korún na hodinu, zaujímalo by ma koľko z toho ide pre aktivantov," rozčúlene namietal.
Kým občania nemajú z aktivačných prác a z ich vykonávateľov dobrý pocit, samosprávy sa aktivantov zriecť nechcú. "Kým je situácia v sociálnej oblasti taká, aká je, je našou morálnou povinnosťou pomôcť ľuďom," uviedol primátor Rožňavy František Kardoš. Mesto v dnešnej dobe zamestnáva 200 ľudí na čistenie ulíc a primátor si myslí, že "ich prácu je aj vidieť. Netvrdím, že sa nestane, aby sa niekto ulieval a nič nerobil. No čo si pamätám, práve pre alkohol a nezodpovedný prístup k práci sme vymenili už minimálne 50 ľudí," tvrdí primátor Kardoš. Zároveň však dodáva, že v prípade aktivačných prác nejde o systémový krok a štát sa tak len zbavil zodpovednosti na úkor samospráv.
Jeho kolega v Jelšave Milan Kolesár zas hovorí, že "problém je diskutabilný. Na jednej strane je treba sa pozrieť na to s kým robíme aktivácie. Okrem toho, kladieme na aktivantov také úlohy, aby ich zvládli. Je naozaj na nás aby sme si ich ustrážili. Zo svojho pohľadu som však s aktiváciami spokojný," dodal M. Kolesár.
"Kontroly vykonávania akt, prác budú pokračovať počas celého roka. Aktivanti tvoria poväčšine skupinu dlhodobo evidovaných nezamestnaných s veľmi nízkym vzdelaním. Nakoľko cieľom projektu je udržanie a vytvraranie pracovných návykov, práve toto bude základne kritérium ktoré budeme kontrolovať," uviedla riaditeľka Úradu práce sociálnych vecí a rodiny Dana Lacková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer