medzi Centrom voľného času (CVČ) v Rožňave a Ing. Petrom Šímom z roku 2004. Podľa mestskej rady vznikli pochybnosti o pravosti tejto zmluvy, pretože obsahovala bod o prednostnom predkupnom práve. Takúto zmluvu však poslanci neodsúhlasili, pretože zásady hospodárenia s mestským majetkom hovoria o tom, že sa môže predávať len formou dražby či aukcie. Jednoducho povedané, mestskú budovu, ktorú kedysi užívalo CVČ, dalo toto centrum do prenájmu súkromnému podnikateľovi. Ten ju dnes aj využíva. Problém je v tom, že v čase, keď sa mesto rozhodlo budovu predať, zistilo, že podnikateľ má zmluvu na predkupné právo, čo podľa zásad správy majetku mesta nie je možné. Dnes sa nevie, či šlo o omyl alebo o niečiu špekuláciu.
"Nevidím v tom problém. K zmluve medzi CVČ a pánom Šímom sa vypracuje dodatok, v ktorom sa predkupné právo i ďalšie náležitosti, ktoré v zmluve nesedeli, vypustia," uviedol poslanec Juraj Dubovský.
Zmluvu v tom čase podpísali nájomca, primátor mesta i vtedajšia riaditeľka CVČ. Tá uviedla, že sa zmluva prerábala najmenej štyrikrát, no nespomína si, či to bolo pred alebo po schválení zastupiteľstvom. Každá verzia však mala byť konzultovaná dnes už tiež bývalým právnikom mesta.
"Dnes už nevieme zistiť, kto je za daný stav zodpovedný. Ťažko povedať, či ide o chybu alebo špekuláciu," povedala hlavná kontrolórka mesta Katarína Balážová.
"O žiadnych aktivitách mesta v tomto smere neviem, nik ma v tejto veci neoslovil, nemôžem sa preto vyjadriť," uviedol podnikateľ P. Šíma, ktorého sa daný problém priamo dotýka.
Zmluva je však podľa niektorých poslancov mesta neplatná, keďže bola uzatvorená v rozpore so zákonom o majetku obcí a platnými zásadami hospodárenia s majetkom mesta. Spomínané zásady hovoria o tom, že majetok mesta je možné predávať len formou verejnej aukcie, respektíve formou verejnej súťaže. Inkriminovaná zmluva však obsahuje bod, podľa ktorého má nájomca predkupné právo v prípade predaja budovy.
V pôvodnej zmluve, ktorú odsúhlasili poslanci MZ, stálo, že po ukončení doby nájmu má nájomca prednostné právo na uzavretie nájomnej zmluvy na ďalšie obdobie. Ale zmluva, ktorá bola napokon podpísaná, obsahovala vetu navyše. Hovorí sa v nej, že „v prípade predaja prenajatej nehnuteľnosti má nájomca predkupné právo na jej odkúpenie". Tento fakt si všimli členovia mestskej rady vo februári 2006, keď im bol na prerokovanie predložený materiál o prebytočnom nehnuteľnom majetku mesta. Prekladateľ materiálu, teda prednosta MsÚ v Rožňave, v ňom navrhoval, aby mesto predalo budovu CVČ Ing. Petrovi Šímovi, ktorý má v zmluve zakotvené predkupné právo. Ak by to ale mesto urobilo, porušilo by vyššie spomínaný zákon i zásady o odpredávaní mestského majetku.
Poslanci na záver zobrali správu o preverení nájomnej zmluvy na vedomie, zároveň však odhlasovali zahrnúť do uznesenia aj dodatok, v ktorom vyjadrujú nespokojnosť s prácou primátora a mestského úradu v Rožňave. Reagovali tak na fakt, že zmluvu medzi CVČ a prenajímateľom podpísal aj primátor mesta František Kardoš. Ten na štvrtkovom zastupiteľstve pripustil, že mohlo dôjsť k chybe. "Uznávam, že to je aj moja chyba, ale denne podpisujem viac než 100 listov, nedá sa čítať všetko," povedal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer