produkcie ultratenkých hygienických vložiek. Firma investovala do rozšírenia výroby, výstavby objektov a nákupu technológie viac ako miliardu korún a medziročne zvýšila zamestnanosť o niekoľko desiatok ľudí.
"Projekt expanzie ide podľa plánu. Od konca minulého roka postupne nabieha výroba na siedmich nových linkách a v druhom polroku by už mala ísť naplno, čo zvýši kapacitu produkcie o ďalších 10 až 15 percent," hovorí konateľ spoločnosti SCA Hygiene Products Slovakia Juraj Oravec. Firma má v úmysle ďalej rozširovať výkon na jestvujúcich technológiách a tento rok postaviť ešte halu na špeciálnu úpravu výrobkov za takmer 24 miliónov korún.
"Vrcholové vedenie a akcionári SCA, ktorí nedávno Gemerskú Hôrku navštívili, boli s investíciou spokojní a potvrdili dobrú pozíciu slovenskej akvizície v rámci koncernu," uviedla finančná riaditeľka spoločnosti SCA Hygiene Products (HP) Anna Balážová. Oravec dodáva, že cieľom gemerských závodov je stať sa najlepšími výrobnými jednotkami v SCA.
V polroku 2005 sa kvôli investícii, sprehľadneniu finančných tokov a organizácii práce spoločnosť SCA HP rozdelila. Na časti pôvodného a nového majetku začala hospodáriť firma SCA HP Slovakia, ktorá prevzala aj novú výrobu. V starej firme ostala produkcia ostatných typov vložiek a hygienických potrieb pre inkontinentných. "Stále však zabezpečujeme aj obchod a distribúciu ostatných koncernových výrobkov na báze celulózy do západnej a východnej Európy," vysvetľuje Balážová.
Takmer 60 percent výrobkov z Gemerskej Hôrky sa predáva v štátoch EÚ, dvanásť percent na Balkáne a jedenásť v Rusku. Domáci trh odoberá deväť percent produkcie. Z celkového predaja tvorí viac ako dve tretiny dámska hygiena. Oba výrobné závody, ktoré zamestnávajú spolu 537 ľudí, dosiahli vlani obrat 4,5 miliardy korún. Z toho asi 70 percent výkonov pripadlo na novú spoločnosť, ktorá hospodárila s hrubým ziskom 65 miliónov.
Koncern SCA vstúpil na Slovensko v roku 1992 najprv ako väčšinový vlastník Gemerskej celulózky a papierne, ktorá bola kvôli zastaralej technológii odsúdená na zánik. Neskôr sa stal jej stopercentným majiteľom a odštartoval etapy modernizácie a rozširovania výroby. Ako jediný veľký zahraničný investor v okrese Rožňava s dlhodobou nezamestnanosťou okolo 30 percent preinvestoval v Gemerskej Hôrke doposiaľ takmer 4 miliardy korún. Pred niekoľkými rokmi získal investičný stimul 45 miliónov, nemohol ho však čerpať, nakoľko porušil pravidlá, pretože začal s investíciou skôr, než bol schválený. "Uchádzame sa o štátnu podporu aj na poslednú investíciu. Čakáme kedy a v akej výške nám bude priznaná," dodáva Balážová.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer