zákazníčku po Košickej ulici v Rožňave smerom do mesta. Na mieste pod benzínovým čerpadlom vošiel do výtlku, čím si poškodil pneumatiky aj disk na kolese. Hneď po tom, čo zákazníčka opustila vozidlo, považoval za správne ohlásiť na polícii, že na ceste je diera, ktorú treba opraviť, alebo označiť. To, čo nasledovalo, však pokladá 22-ročný muž za krutý žart.
"Na políciu som zavolal v dobrej viere, že upovedomia cestárov, aby s tým výtlkom niečo urobili. Na čísle 158 som aj povedal, aby sa nehnevali, že neviem, či volám správne, ale že tam a tam je diera, nech dajú vedieť cestárom," vysvetľuje J. Brenner.
Operačný dôstojník sa potom taxikára spýtal, či došlo aj ku škode, na čo Juraj popravde odpovedal, že áno. "Policajt mi povedal, aby som zašiel autom na policajné parkovisko, aby sa koleso nafotilo. Tam potom prišiel ďalší policajt, z dopravného oddelenia, auto nafotil, šli sme na Košickú ulicu, kde nafotil aj dieru," hovorí otrasený muž, ktorý sa začal na mieste čudovať, prečo policajt meria spomínaný výtlk.
Dôvod merania mal zistiť onedlho a toto zistenie mu takmer privodilo infarkt. "Po zmeraní výtlku a cesty mi policajt oznámil, že som mal dosť miesta z každej strany, aby som sa diere vyhol, že som na vine ja sám a udelil mi pokutu dve tisícky," povedal Juraj, ktorý toto nečakal ani v zlom sne. "Nechcel som nič iné, ako upozorniť na to, aby si ľudia dali pozor. Aby to cestári označili. Nesťažoval som sa, ani som nechcel zápis pre poisťovňu. Nič, len pomôcť iným. Neviem, policajt to nepochopil, alebo čo?," krúti hlavou J. Brenner.
Podľa vyjadrenia z polície sa v prípade dopravnej nehody spôsobenej výtlkom skúma, či mohol vodič nehodu predvídať, alebo šlo o podmienky, za ktorých to nebolo možné. Stále totiž platí, že vodič je povinný prispôsobiť jazdu stavu a povahe vozovky. Keďže tak podľa polície neurobil, stálo ho to dve tisícky.
Keďže J. Brenner nechcel nahlásiť dopravnú nehodu, len poukázať na možné nebezpečenstvo, bola dôležitá forma, akou na čísle 158 poukázal na výtlk on a ako túto informáciu kolegom z dopravného oddelenia tlmočil operačný dôstojník. Zákon je vždy len zákon a policajt v prípade oznámenia o dopravnej nehode musí postupovať podľa neho.
Vodič ešte môže vymáhať škody od samosprávy, ktorá je za tento úsek cesty zodpovedná. Prax ukázala, že sa to pomocou policajnej dokumentácie, fotiek a zápisu, dá doviezť do úspešného konca.
X X X
Čo robia s výtlkmi cestári
Hoci patrí vyššie spomínaný úsek cesty do kompetencie mesta Rožňava, výtlky a poškodené cesty sú v tejto dobe problémom v celom okrese Rožňava. "Robíme čo môžeme a pokračovať budeme dovtedy, kým všetko nebude hotové," povedal riaditeľ Regionálnej správy ciest KSK v Rožňave Daniel Poliačik. Podľa jeho slov sa pod katastrofickú situáciu podpísala dlhá zima. "Aj v tejto dobe už vykonávame opravy výtlkov, hoci je to po ekonomickej stránke pre nás nerentabilné. Technológia, ktorá sa na opravy používa si vyžaduje teploty vzduchu najmenej 18 stupňov Celzia. Teraz sú vozovky studené, máme ešte vždy mínusové teploty, čo znamená, že opravené výtlky vydržia len krátku dobu," povedal D. Poliačik. Reči o tom, že cestári nič nerobia odmieta. Tvrdí, že v ich kompetencií je 229 kilometrov ciest, ktoré opravujú podľa poradia dôležitosti. "Chápem, že sú ľudia nahnevaní. K dispozícií mám 15 až 18 cestárov pre cesty v našej správe. Rokmi nám ubúdajú ľudia, ubúdajú peniaze a jediné čo pribúda, je vek našej techniky," dodal D. Poliačik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer