v posledných dvoch týždňoch 25-krát. Dôsledkom nezodpovedného prístupu k prírode a k majetku sú viac čierne, než zelené polia a lúky. Škody, ktoré požiare narobili, presahujú 26-tisíc korún. Hasiči však včasným zásahom uchránili majetky za viac než 15-miliónov korún. Podobne rušno mali v uplynulých dňoch aj rožňavskí hasiči. Požiare budú riešiť v priestupkovom konaní, pričom človek, ktorý vypaľuje, môže "vyfasovať" až 10-tisícovú pokutu. Kontrola dodržiavanie Zákona o ochrane pred požiarmi má už totiž sprísnené podmienky.
"Zakázané je akékoľvek vypaľovanie bylín, kríkov, stromov. Ak je nevyhnuté porasty vyčistiť, je možné pohrabať ich na kopu a spáliť na bezpečnom mieste za bezveterného počasia a za prítomnosti dospelých osôb. V žiadnom prípade to nemožno robiť na miestach so zvýšeným požiarnym nebezpečenstvom. Upozorňujeme vlastníkov, správcov a užívateľov nehnuteľností na povinnosť umožniť vstup k nehnuteľnostiam v prípade požiaru," apeluje na ľudí vedúci oddelenia požiarnej prevencie revúckeho Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Štefan Nikolovič. Občania by mali bez odkladu oznámiť požiar hasičom na linku 150. Povinnosťou vlastníkov, užívateľov, alebo správcov lesov je chrániť ich pred požiarmi. Ak hasiči zistia porušenie zákona, budú postupovať v zmysle zákona a naparia buď blokovú pokutu, alebo začnú priestupkové konanie.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer