Industrieholding. Rakúsky výrobca stavebných materiálov, známy dcérskymi firmami Baumit a Kalmit, sa stal 25-percentným spoločníkom firmy VSK Mining zo Spišskej Novej Vsi, ktorá má dobývacie práva k lukratívnemu ložisku mastenca.
Ako uviedla konateľka spoločnosti VSK Mining Petronela Burianová, ide o finančného i technického spoluinvestora. Investor zvýšil základné imanie firmy o milión euro, o ďalší milión ho má posilniť do konca roka a na všetkých investíciách sa bude podieľať štvrtinou. Väčšinovým vlastníkom spoločnosti VSK Mining sú firmy z portfólia rakúskeho podnikateľa poľského pôvodu Jaceka Engela, prevažne registrované na Cypre. Engel stojí za celou skupinou VSK, ktorá vlastní ťažobné priestory vo viacerých lomoch na východe Slovenska. Aký je pôvod kapitálu, ktorý chce do mastenca investovať, nie je známe. Podľa Burianovej sú to peniaze rodiny Engelovcov z rôznych aktivít, najmä z obchodu s komoditami a realitami.
V projekte zatiaľ nie je žiaden banský investor, ktorý by mal skúsenosti s baníctvom a mastencom. "V súčasnosti sa vybavujú potrebné povolenia, finišuje sa so schvaľovaním projektu a pripravuje výber zhotoviteľa bane," uvádza technický riaditeľ firmy Peter Čorej.
Spoločnosť VSK Mining získala prístup k jednému z najvýznamnejších ložísk mastenca v Európe právnym nástupníctvom po firme Economy Agency RV, ktorú postupne ovládla a priviedla do likvidácie. Táto účelovo postavená firma zvíťazila pred rokom v tendri na dobývacie práva pred európskymi gigantmi v ťažbe a obchode s mastencom. Konkurencia i viacerí odborníci už vtedy upozorňovali, že išlo o manipuláciu. Napriek tomu, že jedným z kritérií na víťazstvo boli finančné a technické predpoklady vybudovania bane, víťaz dnes neexistuje a dobývacie práva patria niekomu úplne inému.
"Potvrdili sa naše slová o špekulácii a politickom ovplyvňovaní celého procesu, vrátane odňatia dobývacích práv dovtedajšiemu držiteľovi," uvádza konateľ firmy Rozmin Ondrej Rozložník. Spoločnosť Rozmin sa pokúšala ložisko sprístupniť sedem rokov, až oň prišla. Teraz sa súdi so štátnou banskou správou a tvrdí, že jej rozhodnutie ju pripravilo o vyše sto miliónov korún, ktoré už do bane vložila. Zahraniční akcionári Rozminu sa vyhrážajú i medzinárodnou arbitrážou.
Predseda Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi Antonín Baffi hovorí, že všetko bolo v poriadku a špekulácie z rôznych strán nikdy nemožno vylúčiť. Zmena držiteľa dobývacích práv nemá podľa neho vplyv na zákonnú lehotu začatia ťažby. "Je jedno, ako sa bude volať, do troch rokov musí začať dobývať, inak o práva príde, podobne ako Rozmin," dodáva.
Rozložník, ale aj iní banskí odborníci si myslia, že terajší investor síce môže baňu postaviť, sprístupniť ložisko, ale ťažko ju dokáže prevádzkovať a mastenec predávať. Nakoniec aj tak skončí v rukách niektorého z najväčších hráčov. Kým sa však kruh uzavrie, určité osoby i firmy na tom dobre zarobia. Mastenca, najmä kvalitného, je nedostatok. Jeho cena i spotreba rastie už i v nových štátoch únie. Gemerské ložisko má strategickú polohu a malo by obsahovať niekoľko miliónov ton vysokokvalitnej suroviny, použiteľnej najmä vo farmácii, chemickom, kozmetickom a papierenskom priemysle.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer