nesie v komornejšej atmosfére, môže sa na ňu prísť pozrieť každý, kto je zvedavý na vlastnú tvorbu mladých talentov z celého Slovenska. Zatiaľ ju podporujú školy zväčša zo stredu a juhu Slovenska. Dvadsaťdva súťažiacich od prvého ročníka základnej školy až do 18 rokov predvedie len to, čo si sami skomponovali. "Zložiť skladbu nie je vôbec jednoduché. Vymyslieť hudbu, to ešte ide. Ale napísať ju do nôt, to je už ťažie," hovorí riaditeľ ZUŠ Michal Šimko. Takáto súťaž, ktorá nemá na Slovensku obdobu, je preto spestrením aj pre samotných žiakov. "Vlastnej hudobnej tvorbe sa na základných školách, ba dokonca ani na konzervatóriách nevenuje takmer nik. A tu konečne nemusia interpretovať len skladby známych autorov, ale predstavia sa s tým, čo si sami vymysleli".
Prax počas deviatich rokoch súťaže však ukazuje, že mládež sa predsa len vo svojich výtvoroch od štýlu interpretovanej hudby, akú hrá počas vyučovania, neodkláňa. Deti si vyberajú ťažšiu cestu a komponujú hlavne vážnu hudbu. Do populárnej sa im veľmi nechce. "Výsledkom ich snaženia je, že mnohí žiaci sa aj kvôli takej aktivite, ako je vlastná tvorba, dostali na zahraničné vysoké školy. Vypracovali sa a sú z nich skutočne vynikajúci umelci," chváli riaditeľ. Najväčšie zastúpenie spomedzi hudobných nástrojov má klavír, ale objaví sa aj flauta, či gitara. Porotcovia budú ich diela hodnotiť v troch kategóriách, zoradených podľa veku.
Text k foto:
V revúckej umeleckej škole sa zameriavajú na vlastnú tvorbu talentov z celého Slovenska
Foto: Stela KRAUSOVÁ
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer