dialýzy už nedokáže žiť. Taký istý dlhý čas, trikrát do týždňa, musel dochádzať z Revúcej do 50 kilometrov vzdialeného Brezna, aby si na tamojšom oddelení poležal vždy tri až päť hodín. od minulého týždňa sa jeho komfort zvýšil. V revúckej nemocnici totiž otvorili dialyzačné stredisko pre všetkých pacientov z okresu. Je ich len trinásť, ale kvôli zvýšenej kvalite ich života pre nich vybudovali nové stredisko. Väčšina z nich doteraz dochádzala do Brezna, časť do Rožňavy.
"Viete si predstaviť, aká je to zmena? Veď niekedy som v Brezne strávil aj noc, pretože aj nočné zmeny sa robili. Sanitkou som sa tam viezol bez ohľadu na počasie, stav ciest. Bez dialýzy byť nemôžem. A teraz si tu poležím pár hodín a idem rovno domov. My sme v našom regióne v takej 'diere', že tu už bolo potrebné niečo podobné urobiť. To je na nezaplatenie," pochvaľuje si Revúčan fakt, ktorý dokáže pochopiť len ten, kto chorobou obličiek trpí.
Dialyzačné stredisko postavili v nemocnici za tri mesiace. "Okrem prínosu pre pacientov, ktorým sme vyšli v ústrety, je nezanedbateľný fakt, že aj pre poskytovateľa je dialýza lukratívna záležitosť. Treba si uvedomiť, že zo 62 dialýz na Slovensku je väčšina z nich v súkromných rukách. Poisťovne značnú časť prostriedkov preplácajú na doprave. Je to neekonomické, pre pacientov nevýhodné, tak sme sa začali zaoberať touto myšlienkou," hovorí riaditeľ Revúckej medicínsko-humanitnej neziskovej organizácie, nemocnice s poliklinikou, Marián Faško.
Zaujímavé je, že celkovú investíciu, ktorá presiahla aj s prístrojmi niekoľko miliónov, vykonali finančne vo vlastnej réžii. Okrem 400-tisícového sponzorského daru približne jeden milión ušetrili na výrobe a inštalovaní okien, ktoré im urobili pracovníci tamojšej chránenej dielne, či aktivanti. Dialyzačné prístroje, ktorých je päť, bude nemocnica splácať. Jedna z pacientok bola včera taká vďačná, že na dialýzu prišla s kyticou kvetov v ruke.
Primárka dialyzačného strediska MUDr. Ivana Goldschmidtová vysvetľuje, prečo je dialýza potrebná tak často a prečo bez nej nemôžu byť. "Pacientom obličky absolútne zlyhali. Buď nemočia vôbec, alebo len čiastočne. Keby pacient neprišiel na dialýzu, môže sa udusiť, začne zvracať, upadne do kómy, sužujú ho kŕče. Nevylučuje toxické látky, všetko to ostáva v ňom a udusí sa. Je ohrozený vlastnými toxickými látkami. Tým, že voda ostáva v ňom, dochádza k pľúcnemu edému, laicky povedané, zaplaveniu pľúc vodou. Jednoznačne, bez dialýzy takíto pacienti byť nemôžu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer