transformácii, hoci sa toho obávajú aj niektorí lekári. Pod manažérskym vedením za tri roky svojej existencie síce v revúckej nemocnici prišlo o prácu niekoľko desiatok ľudí, ale pacienti získali niekoľko zrekonštruovaných oddelení, ďalšie prešli modernizáciou. Okrem dialyzačného strediska pribudlo napríklad oddelenie pre dlhodobo chorých, pričom je naplnené permanentne. Chystá sa aj otvorenie oddelenia so sociálnymi lôžkami a renovácia operačných sál. V areáli sa neustále niečo buduje. "Čo sa týka rekonštrukcií, púšťame sa iba do výšky mesačných výnosov z nezdravotníckej činnosti. Neziskovka má už v názve, že nemá vytvárať zisk . Avšak otvorene povedané, každý predáva s nejakým ziskom. My ho môžeme ho iba reinvestovať do majetku. Nie do platov. Neviem, čoho sa niekto bojí pri transformáciách," uvažuje riaditeľ a manažér Marián Faško (na fotografii) recept na to, ako sa dá vybavenie nemocnice vylepšovať.
Prvým krokom pred tromi rokmi bolo riešenie pomeru počtu zamestnancov k počtu výkonov. Vedenie muselo veľmi reálne zhodnotiť, na čo nemocnica má a na čo nie. Prišlo prepúšťanie zamestnancov, rušenie, respektíve "okresávanie" počtu lôžok niektorých oddelení, ich sťahovanie tak, aby boli rozmiestnené čo najefektívnejšie. A teraz majú pacienti nadštandardné izby s moderným nábytkom, televízorom a nemocnicu im nepripomínajú ani farebné steny. Nemocnica má chránené dielne, kde sa vyrábanú pre zamestnancov uniformy, pri rekonštrukciách zase okná. Investovalo sa niekoľko miliónov korún, aj do prístrojov, a pokračuje sa ďalej. "Málo je o tom rozprávať. Treba vedieť, ako to urobiť. Je jedno, či máte 300 zamestnancov, alebo o tisíc viac, pravidlá musia byť rovnaké. Ale dá sa to," dodáva riaditeľ.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer