Korzár logo Korzár Gemer

Vodu z Mária bane zobrali konečne na rozbor

Rožňava - Včera predpoludním odobrali rožňavskí hygienici na pokyn hlavného hygienika SR až päť vzoriek z vody, ktorá nekontrolovateľne vyteká zo

zatopenej Mária bane v Rožňave do pôdy a rieky Slaná. Hoci sa problém ťahá už vyše roka, odhodlali sa na to ako prví zo zástupcov štátnych organizácií. Doteraz sa laici i odborníci len dohadovali o jej zložení. Zhodujú sa na tom, že vo vode môžu byť stopy po ťažkých kovoch, ropné aj rádioaktívne látky. V bani sa ťažila ruda s obsahom farebných kovov, ortuti, arzénu, antimónu, olova, medi, striebra a zlata. Kým sa neurobili rozbory, nik nevedel, do akej miery to všetko môže ohrozovať zdravie ľudí aj životné prostredie, pretože nik nevedel ani to, čo voda obsahuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Urobíme kompletné rozbory na ťažké kovy i mikrobiologické rozbory," uistil riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave Ladislav Klein.

"Nebudú to žiadne dohady o tom, čo tá voda obsahuje. Prestane to byť i v štádiu kontraproduktívnych bojov, kto je za to zodpovedný a kto to má na starosti. To sú večné výhovorky súkromníka na štát, štátu na súkromníka, ministerstva na ďalšie ministerstvo... A na zákony, ktoré sú fantasticky prijaté, ale keď ich máte realizovať v praxi, tak zistíte, že v rámci kompetenčných sporov celý problém zanikne v hádkach nejakých úradníkov a v byrokracii. Hoci ani v našej kompetencii to nie je, prispejeme k riešeniu problému. A potom bude na kompetentných, aby s tým niečo robili," pokračoval na mieste odberu hlavný hygienik SR František Valašek.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky rozborov by mali byť hotové do piatku, no znalec Mária bane z baníckej univerzity BERG v Košiciach Félix Sekula má už výsledky rozboru, ktorý tohto týždňa uskutočnil Ústav geotechniky SAV v Košiciach na jeho podnet. "Arzén, antimón a ortuť je tam v malých množstvách. No voda obsahuje 66 miligramov železa na liter, čo je veľa, 0,44 miligramu medi a najviac, až 940 miligramov iontov síranov, SO4 a pH vody je 2,8. To znamená, že je to silný kyslý roztok. Je to výsledok činnosti baktérií, ktoré urýchľujú vylúhovanie kovov z horniny do vody. Pôsobia ako katalyzátor a v zatopenej bani majú ideálne podmienky na rozmnožovanie. Tá voda by vôbec nemala vytekať takýmto spôsobom, to je šialenstvo. Ak sa s tým niečo neurobí, situácia a koncentrácia nebezpečných látok i kyseliny sa budú len zvyšovať," informoval F. Sekula. Zároveň tvrdí, že jednoznačne by pomohlo vybudovanie čističky banských vôd. V podzemí sú totiž stámilióny litrov kyslej vody.

SkryťVypnúť reklamu

Úradnícka tortúra okolo vytekania vody z bane, ktorú začali zatápať v roku 2000, trvá rok. Bez efektu. Baňa patrila firme Želba v likvidácii, tá je teraz v konkurze. Obvodný úrad životného prostredia v Rožňave vydal rozhodnutie, na základe ktorého mala firma osadiť ropné lapače, pravidelne monitorovať stav a zloženie vody. Nič z toho sa neudialo, lebo správkyňa konkurznej podstaty na to nemala ľudí ani peniaze. Banský úrad najnovšie odňal Želbe oprávnenie na banskú činnosť a pridelil ju majiteľovi povrchových objektov, Rudohorskej investičnej spoločnosti. Tá sa však odvolala. Preto sa zodpovednosť problému presúvala z firmy na firmu, z inštitúcie na inštitúciu a nebolo toho, kto by sa odhodlal urobiť aspoň rozbor vody. Otázkou ostáva, kto bude problém riešiť ďalej.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 341
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 571
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 344
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 374
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 548
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 247
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 542
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video