Hvezdáreň Rožňava, tel.: 058/732 36 50, 734 53 34
Slnko: 24. 4. 2006 východ 5 h 31 min, západ 19 h 41 min, 30. 4. 2006 východ 5 h 20 min, západ 19 h 50 min. V priebehu tohto týždňa sa deň predĺži o 20 minút.
Mesiac: 27. 4. 2006 o21 h 46 minúte- Mesiac v nove. Vychádza o 4 h 58 minúte a zapadá o 19 h 44 minúte. Nachádza sa na dennej oblohe.
Planéty: Merkúr nie je pozorovateľný, je na dennej oblohe. Venuša je pozorovateľná na rannej oblohe nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Kozorožca. Mars je pozorovateľný v prvej polovici noci nad juhozápadným až severozápadným obzorom v súhvezdí Býka. Jupiter je pozorovateľný takmer celú noc nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Váh. Saturn je pozorovateľný takmer celú noc okrem skorého rána nad južným až západným obzorom v súhvezdí Raka.
Hydra: je najrozsiahlejšie a najdlhšie súhvezdie. Jej hlavu nájdeme pod súhvezdím Raka a koniec až južne pod súhvezdím Váhy. Hydra bola dcérou stohlavého obra Tyfóna a napoly ženy a napoly hada Echidny. Táto obluda s hadím telom a deviatimi dračími hlavami, z ktorých jedna bola nesmrteľná, žila v močiaroch pri meste Lerne, na pobreží Argolského zálivu. Ničila celé okolie a ľudia boli proti nej bezmocní, lebo z každej odseknutej hlavy jej hneď narástli dve nové. Hydra mala aj pomocníka, veľkého raka s ostrými klepetami. Nakoniec ju však premohol Herakles s pomocníkom Ioláom. Loláos zabil raka, keď sa Heraklovi pri boji s hydrou zahryzol do nohy, horiacimi polenami spaľoval zárodky nových hláv Hydry, ktoré jej vyrastali po tých, čo odsekol Herakles. Bol to jediný spôsob ako zabrániť rastu nových hláv. Keď zničili všetky hlavy, rozsekali ju na malé kúsky a zakopali do zeme. V jej žlči si zakalili šípy, po ktorých sa nehojili rany. Meno Hydry dodnes nezaniklo, pripomína jednak Heraklovu silu a statočnosť a jednak sa stalo symbolom obludností a hrôz.
Autor: Prestaň fajčiť, vyhráš!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer