nesledujú. Banské mestá sú toho svedkom. Poddolované územia sa prepadávajú, voda z baní podmáča obydlia a čo je najhoršie, kovy a ich zlúčeniny, vyplavované z podzemia, plazivo no vytrvalo, poškodzujú zdravie. Dlhodobé výskumy preukázali, že pri opustených baniach je v pôde a vode mnohonásobne zvýšený výskyt rôznych jedov oproti bežnému prostrediu. Skrátka, život s baňou za chrbtom, nie je príjemný. O to viac prekvapuje, že baniam, v ktorých sa len nedávno prestalo ťažiť, sa namiesto zvýšenej ostražitosti dostáva minimum pozornosti. Posledným príkladom je Mária baňa pri Rožňave. Pred šiestimi rokmi rozhodla banská správa o jej mokrej konzervácii. Vlani, po zatopení tisícok metrov podzemných priestorov, technického vybavenia a horniny s obsahom celej palety farebných kovov, z nej začala vytekať banská voda. Už rok nekontrolovane zaplavuje a podmáča okolie bez toho, aby niekto poznal jej zloženie a aby splnil zákonom stanovené podmienky jej vypúšťania.
Podľa banského zákona je za to zodpovedný posledný ťažiteľ, ktorému boli pridelené dobývacie práva. Papierovo je ním firma Želba v konkurze, ktorá reálne nemá peniaze, aby nejaké opatrenia urobila. Nový nadobúdateľ časti majetku sa zasa hlási len k povrchovým objektom bane, o podzemie nemá záujem, aj keď mu to banský úrad prikázal. Navyše Mária baňa nebola zaradená do štátom financovaného útlmového programu rudného baníctva. Žiadne monitorovanie a zamedzenie vplyvov zatápania, ktoré žiadali banskí odborníci, sa neurobilo, lebo ho nemal kto zaplatiť. Z rovnakých dôvodov neboli dodržané zákonné rozhodnutia štátnych orgánov, napriek reálnemu ohrozeniu verejného záujmu. Bez ohľadu na to, či zaplavená Mária baňa skutočne hrozí ekologickou katastrofou, alebo nie, hrá štát v tomto prípade s občanmi hazardnú hru. Zodpovedné orgány totiž za celý rok nedokázali urobiť nič na ochranu životného prostredia a zdravia. Netreba sa potom čudovať, že po takýchto skúsenostiach sa proti novým zámerom banských spoločností dvíha masívna vlna verejného odporu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer