podliehajú chorobám. Úradníci na úradoch práce si však nemyslia, že je tento jav spôsobený chrípkovou epidémiou, či iným druhom nákazy. Domnievajú sa, že poniektorí nezamestnaní len vynašli spôsob, ako sa vyhnúť osemdesiatim hodinám práce mesačne za 1700 korún, no zároveň o spomenutú sumu neprísť. "Nechceme a zároveň nemôžeme spochybniť to, či je niekto chorý, alebo nie. Záhadne nám však stúpa počet chorých ľudí v čase, keď sa pre dobré počasie dá pracovať vonku a obce si tak v rámci aktivačných prác môžu zobrať ľudí navyše," hovorí Andrea Rudnayová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave.
Sumu 1700 korún k sociálnej dávke totiž nedostávajú len ľudia, ktorí pracujú na aktivačných prácach, ale aj tí, ktorí podľahnú chorobe na viac, než 30 dní. Vtedy im prislúcha podľa zákona ochranný príspevok a ten je v tej istej výške ako odmena za aktivačnú činnosť. "Máme vytypovaných ľudí, u ktorých je viac než zjavné, že podvádzajú. My im to však nemôžeme dokázať. Apelujeme aj na samotných lekárov aby ich v tom nepodporovali, no jediným účinným prostriedkom na zabránenie zneužívania sociálneho systému je kontrola. A tu budeme vykonávať hlavne v tejto dobe častejšie," tvrdí A. Rudnayová. Kým vo februári tohto roku dostávalo v Rožňavskom okrese, z rôznych dôvodov, ochranný príspevok 327 nezamestnaných ľudí, v marci nastal nárast o takmer 50 prípadov. Suma, ktorá predstavuje podporu pre týchto ľudí, je mesačne 640 900 korún. V Revúckom okrese dostalo v marci ochranný príspevok za 761 600 korún 448 poberateľov.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer