rozborov, ktoré minulý týždeň inicioval hlavný hygienik SR František Valašek.
Košickí hygienici v laboratóriách skúmali vzorky z ústia banskej štôlne, verejných vodovodov v blízkosti bane i v rieke Slaná, do ktorej banské vody vtekajú. Obyvatelia sa obávali najmä výskytu ropných látok a ťažkých kovov v pitnej vode. Tie sa však nenašli. "Zvýšené hodnoty železa, mangánu a síranov nemajú negatívny vplyv na zdravie ľudí," uistila hovorkyňa hlavného hygienika SR daniela Rodinová. "To však neznamená, že situáciu prestaneme sledovať. Tie výsledky nie sú katastrofálne, ale po nejakom čase odoberieme vzorky zase. Urobili sme činnosť nad rámec našich povinností, pretože vyše roka s tým nikto nič nerobil a ten, kto mal konať, nekonal," myslí D. Rodinová na úrady, ktoré si medzi sebou rok od zatopenia len vymieňali korešpondenciu s pravidlami, za akých má voda z bane vytekať.
Vyteká živelne, vsakuje do pôdy a vlieva sa do rieky Slaná. Napríklad pri ústí bane je voda z hľadiska pH kyslá, hodnota železa až 58,2 miligramu na liter. Limit je pritom 0,2. Mangánu je 46,9, pričom limit je 0,05. Normy prekračujú aj sírany. Vo vode je ich 1130, no limit povoľuje len 250. Vzorka pitnej vody zo studne Ondreja Janča, ktorého dom je neďaleko bane, obsahuje takisto zvýšené množstvá železa, mangánu i síranov. "Sírany prekračujú medznú hodnotu stanovenú vyhláškou MZ SR o požiadavkách na pitnú vodu a kontrolu kvality pitnej vody. No z hľadiska ochrany zdravia obyvateľstva patria k najmenej toxickým látkam. Zistená hodnota však môže spôsobovať laxatívne účinky," hovorí sa v stanovisku hygienikov o možných hnačkách po požití vody zo studne. "Ja som ju len ochutnal, bola horká. Ale nepije ju už nikto a nechcú ju už ani moje psy," povedal O. Jančo. Vzorka z rieky Slaná zodpovedá normám. Vzorka z verejného vodovodu v časti Rožňavy, v Nadabulej obsahuje mierne zvýšené hodnoty železa, no na zdravie to negatívny vplyv mať nemôže.
Ľudí teda voda z bane zatiaľ neohrozuje. Avšak aký môžu mať vplyv vysoké hodnoty železa, mangánu a síranov na životné prostredie, to ešte nevie ani prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Rožňave Peter Kliment. "Zatiaľ som sa s výsledkami neoboznámil. Vyjadriť sa budem vedieť až po stretnutí s regionálnym hygienikom," povedal nám včera prednosta. Práve na nečinnosť úradníkov zo životného prostredia sa odvolávajú ostatné úrady a inštitúcie. P. Kliment viackrát pre náš denník povedal, že ich rozhodnutie o podmienkach, za akých má voda z bane vytekať, je platné. Adresované však bolo na firmu v konkurze, ktorá nemala na splnenie podmienok peniaze ani ľudí. A preto až do týchto dní nikto nevedel, voda akého zloženia vlastne z bane na ťažbu rudy s obsahom ťažkých kovov vytekala. "Teraz si počkáme na reakcie kompetentných, na ministerstvo životného prostredia a obvodný úrad životného prostredia," dodala D. Rodinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer