svoju povinnosť nesplnilo napriek tomu, že ich ratolesť už dovŕšila školopovinný vek. Sociálni pracovníci, zamestnanci obecných úradov a aj riaditelia škôl preto "naháňajú" tieto deti po osadách a nezriedka nachádzajú doma aj také, ktoré už mali sedieť v školských laviciach niekoľko rokov.
"Izabela a Dalibor mali už osem rokov, keď sme ich spolu s pracovníčkou obecného úradu našli zabudnutých v rómskej osade. Pri vyhľadávaní takýchto detí si pomáhame takzvanou domovou knihou. Bohužiaľ, v škole mám aj prípad osemročného dievčatka, ktoré je na úrovni asi trojročného dieťaťa. Nakreslila som na tabuľu čiaru kriedou a potom som ju zmazala. Dieťa od úžasu len híkalo a čudovalo sa, kde čiara zmizla," hovorí riaditeľka Základnej školy v Muránskej Dlhej Lúke Jana Petrášová.
Podľa jej slov spolupracuje pri "regrútovaní" detí do školy aj s riaditeľkou materskej škôlky. "Je dôležité, aby deti navštevovali už predškolské zariadenie. Predškolská príprava je pre rómske dieťa po jazykovej stránke veľmi potrebná. Okrem toho väčšina detí zo zaostalých osád potrebuje získať aj hygienické návyky," uvádza J. Petrášová.
V Rožňave síce rómska osada ako taká neexistuje, no aj napriek tomu majú komunitní sociálni pracovníci plné ruky práce s vyhľadávaním školopovinných detí. Ako hovorí komunitná pracovníčka Andrea Balogová z Rožňavy, "na základe podnetu materskej škôlky sme našli doma deväť detí vo veku osem rokov, ktoré už mali byť tohto roku v škole. Výhovorky rodičov sú v tomto prípade rôzne. Najprv tvrdia, že zabudli, potom, že boli u psychologičky, ktorá dala dieťaťu odklad do školy, no potvrdenie o návšteve či o odklade samozrejme nemajú," vysvetľuje A. Balogová. Podľa nej rodičia neprikladajú zákonu, ktorý nariaďuje povinnú školskú dochádzku, veľký význam. "Niektorým boli odobraté detské prídavky. No aj tak sa nepoučili," hovorí A. Balogová.
Zaujímavé na celej veci je, že niektorí rodičia posielajú svoje deti do škôlky i do školy najmä preto, že sa tam takmer zadarmo najedia. Sú však prípady, keď ani lacná strava nepriláka. "Je to strašné. V škôlke platia rodičia jednu korunu za obed a jednu korunu za desiatu. Dokopy je to asi štyridsať korún za mesiac, čo je asi jeden balík cigariet či dve pivá. No práve kvôli krabičke cigariet sa niektoré deti z osady celý mesiac poriadne nejedia," tvrdí J. Petrášová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer