pripomenuli nielen výročie jeho narodenia, ale aj 150. výročie vytvorenia prvého lesného hospodárskeho plánu.
"Ľ. Greiner bol v rokoch 1828 až 1874 riaditeľom Coburgovských lesných majetkov v Jelšave. Jeho priekopnícke metódy by sme dnešnou terminológiou označili za trvalo udržateľné obhospodarovanie lesa. V tom čase to bolo niečo úplne nové. Lesy boli drancované pre potreby rozvíjajúceho sa priemyslu," povedal riaditeľ revúckeho lesného závodu Igor Viszlai. Podľa lesníkov Greiner presadzoval na Gemeri zber a lúštenie semena, zakladanie lesných škôlok, zalesňovanie holín po ťažbe a zaviedol aj používanie ťažbového nástroja - píly. Dovtedy sa používala len sekera.
Dopĺňal a zdokonaľoval lesnícke mapy, vyrobil výškomer a zmeral ním aj najvyššie končiare Vysokých Tatier. Na základe tohto v roku 1837 dokázal, že najvyšším nie je Kriváň ani Lomnický štít, ako sa dovtedy uvádzalo, ale Gerlachovský štít. Pamätnú izbu sprístupnia pre verejnosť lesníci vo svojom revúckom závode v pracovných dňoch od 7. do 14. hodiny.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer