strachu a neistote. Tú im spôsobila informácia o tom, že sa v najbližšom čase budú musieť presťahovať na Stredné odborné učilište (SOU) a do ich školy prídu študentky Strednej zdravotníckej školy v Rožňave.
Celý tento presun sa má udiať z dôvodov racionalizácie siete stredných škôl, ktoré spravuje Košický samosprávny kraj (KSK). Ten prostredníctvom svojej hovorkyne školám odkazuje, že panika je zbytočná, o ničom nie je rozhodnuté, nik sa zatiaľ sťahovať nemusí.
Stavbári sa o svoju školu obávajú a na jej záchranu už spustili petičnú akciu. "Táto situácia nasvedčuje tomu, že zdravotnícka škola má problém s financiami za nájomné. Problém však nie je náš, ale ich. Síce máme obmedzené finančné prostriedky, ale dokážeme s nimi hospodáriť. Od KSK sme nikdy nežiadali navýšenie financií, takže nechápem prečo sa v našom prípade hovorí o racionalizácií," uviedla zástupkyňa riaditeľa SPŠS Marta Túrosová.
Stavbári sa domnievajú, že si zdravotníci vyhliadli ich školu účelovo, keďže
v tej svojej nedokážu finančne prežiť. "Ak by sa sťahovali k nám, aj tak by sa tu nezmestili. Museli by byť rozdelení. Tak akú to má logiku? O racionalizácií môžeme hovoriť vtedy, ak sa zdravotníčky presťahujú na SOU, alebo do iného objektu, ktorý patrí KSK a my ostaneme tu, kde sme dokázali fungovať bez problémov doteraz," hovorí zástupkyňa. Hoci stanovisko KSK znie jednoznačne, "nateraz sa nič meniť nebude", stavbári sa po informácií z odboru školstva ani trochu neupokojili. Disponujú totiž informáciami, podľa ktorých je situácia opačná.
Proti sťahovaniu sa postavili nielen pedagógovia ale aj samotní žiaci a ich rodičia. Vo svojej petícii poukazujú aj na to, že stavebná škola sídli v objekte od roku 1962. "Táto škola má dlhoročnú tradíciu, vychovala množstvo dobrých odborníkov a hlavne, postavili ju stavbári. Nikam sa sťahovať nebudeme," hovorí tretiak Ján Rulík, u ktorého doma podpísali petíciu všetci. Ďalšia, ktorá nesúhlasí so sťahovaním je tretiačka Nikola Vilagiová. "Oni majú problém, tak nech si ho riešia. Nás nebudú odtiaľto vyhadzovať," povedala 18-ročná študentka. Konflikt záujmov vidia v tom, že riaditeľka Strednej zdravotníckej školy (SZŠ) Katarína Kopecká je členkou pracovného tímu na riešenie koncepcie škôl a školských zariadení v správe KSK.
"Zatiaľ nič nie je rozhodnuté. Stretli sme sa so všetkými riaditeľmi SŠ, kde sa preberala racionalizácia siete škôl. Riaditeľ stavebnej školy prísť nemohol, hoci som mu povedala, týka sa to aj teba, padol návrh, že sa SPŠS presťahuje do SOU. Ale ide predsa zatiaľ len o návrh. Okrem toho, z dlhodobého hľadiska sa v Rožňave dve školy technického smeru neuživia, lebo jedna je prázdna i druhá je prázdna," uviedla Katarína Kopecká, ktorá svoje členstvo v komisii nepokladá za konflikt záujmov.
Ako vidí situáciu KSK
Podľa hovorkyne predsedu KSK Zuzany Bobrikovej má pracovná komisia za úlohu zhromaždiť podklady pre vypracovanie koncepcie školstva v pôsobnosti KSK. "Každý okres delegoval jedného zástupcu, ktorého úlohou je pripraviť materiály i možné návrhy na riešenie súčasnej situácie. Za okres Rožňava bola do komisie delegovaná riaditeľka SZŠ," povedala Z. Bobriková. Komisia je výlučne poradný orgán a ten nemá žiadne právomoci. O koncepcii školstva v kraji bude rokovať Zastupiteľstvo KSK, akékoľvek zmeny budú musieť najprv prejsť všetkými komisiami, budú sa k nim vyjadrovať aj poslanecké kluby. Ako ďalej povedala Z. Bobriková, SZŠ sídli v prenajatých priestoroch, za ktoré musí KSK platiť vysoké nájomné. "Tento stav nie je pre nás únosný, ak iné budovy škôl, ktoré sú v našom majetku, sú naopak naplnené nedostatočne, čo je prípad učilišťa".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer