keď sa predával za jednu korunu. S avizovaným príchodom nového investora, ktorý by tu mal preinvestovať až 10 miliárd korún, však svitá na lepšie časy aj jednej z mnohých architektonických pamiatok v tomto meste.
"Rusko-japonská firma ho chce kúpiť," teší sa primátor Jelšavy Milan Kolesár. "Samozrejme, v netrhových cenách. My sme radi, že ho vôbec niekto chce. Plánujú si z toho urobiť reprezentačné sídlo firmy aj objekt na školenia, pretože dosť veľké prostriedky majú vyčlenené na preškoľovanie zamestnancov. Kaštieľ je momentálne mestský. Zatiaľ sa bavíme o cene len neoficiálne, zamýšľali sme sa nad 4-miliónmi korún, ale budeme rokovať. Veríme, že sa to podarí".
Kaštieľ je v katastrofálnom stave. Schátraný, rozkradnutý. Jediné, čo stojí za aký-taký pohľad, je strecha. Tá bola opravovaná asi pred 20 rokmi, je medená. Ani tá sa však nevyhla rozkradnutiu. "Zberatelia vzácnych kovov" z nej ukradli pred časom 200 štvorcových metrov. Síce sa strecha našla v zberných surovinách, ale rozstrihaná na márne kusy. Interiér je kompletne zdemolovaný, miestami už padajú klenby.
Najzachovalejšia je vstupná časť s vzácnymi freskami. "Oni by si to opravili na vlastné náklady. Spoločenská hodnota kaštieľa je nevyčísliteľná. Veď Coburgovci patrili k najvýznamnejším rodom Uhorska," dodáva primátor.
Hoci je správa pozitívna, Jelšavčanov dosť vyplašila správa o odchode nemeckého investora, ktorý mal v Rimavskej Sobote vybudovať závod na výrobu komponentov do áut. "Tíško sme Rimavskosoboťanom závideli, že už to majú hotové a odrazu minulý týždeň zahlásila firma odchod. To už na závidenie nie je. Teraz sa obávam, aby k niečomu podobnému nedošlo aj u nás. Aj tu totiž čakáme už len na kroky štátu, ktorý nie a nie dokončiť majetkoprávne vysporiadanie ohľadom pozemkov. Všetko sme si vybehali sami, nikoho sme neotravovali, štátu treba riešiť už len toto. Čakáme, kým vláda rozhodne o darovaní pozemku mestu ako prebytočného majetku štátu. Obávam sa, či to stihnú pred voľbami. Lebo potom neviem, kedy sa dostaneme na rad. A investor zdupká," myslí si primátor.
Mesto dotiahlo do Jelšavy rusko-japonskú firmu MPG Holding len pár mesiacov po tom, ako odtiaľ odišlo osadenstvo jelšavských kasární. Areál ostal voľný, no zástupcovia mesta hneď našli firmu, ktorá by obsadila aspoň jednu desatinu areálu. Zistilo sa však, že pozemky neboli vysporiadané ani zapísané v katastri. Namiesto vojenského objektu tam figurovala orná pôda. "Už máme konečne geometrický plán, všetky pozemky sú zapísané v katastri. Aj my, aj investor už len čakáme na definitívny krok štátu," hovorí M. Kolesár.
Investor tu čaká presne tak, ako ďalší investor v Rimavskej Sobote, ktorým je talianska firma. Tiež jej chýba už len kúpno-predajná zmluva, aby mohla začať s výrobou. Štátu jej vypracovanie trvá už ôsmy mesiac! "Ja pevne verím, že pri tomto nešťastí, aké má Gemer s príchodom nových investorov, sa to stihne v najbližších týždňoch. Zástupcovia rusko-japonskej firmy začínajú byť netrpezliví," dodáva M. Kolesár.
MPG Holding má v pláne vyrábať v Jelšave kremík. Výroba s vysokou pridanou hodnotou zahŕňa používanie špičkovej technológie, o akej vraj nemajú kompletné informácie ani naši ekológovia. Vysoká investícia predpokladá zamestnávanie 50 ľudí v prvej etape, v ďalšej do 300. V regióne s takmer 30-percentnou nezamestnanosťou predstavuje ďalšiu nádej. "Už nakúpili aj technológiu, len ju nemajú kam zložiť, lebo tie pozemky nie sú stále naše. Kolos na ministerstvách treba rozhýbať, ale je to ťažšia práca, než pritiahnuť zahraničnú firmu, ktorá by tu investovala. Dosť smutné..." uzavrel primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer