Rimavská Sobota Tisíckorunovú bankovku bez ochranných znakov si v pokladni všimla zamestnankyňa predajne potravín v Rimavskej Sobote. V stredu ňou
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
platil za tovar neznámy zákazník. Pokladníčka zistila, že bankovka nevyzerá ako pravá. Policajti ju zaistili a zašlú do skúšobne plkatidiel Národnej banyk Slovenska na exportízu. Zároveň zaali trstné stíhanie za falšovanie, pozmeňovanie a neoprávanú výrobu peňazí a cenných prípadov. Keďže je v Gemeri výskyt falošných peňazí v poslednej dobe častejší, hovorkyňa KR PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová radí, ako rozoznať na pohgľad pravú bankovku od falzifikátu.
"Občania by sa mali zamerať hlavne na kvalitu papiera a jeho štruktúru. Pravá bankovka je drsná a odolná voči namáhaniu. Pri falzifikáte je papier zväčša hladkej štruktúry, ako napríklad kancelársky papier". Falošné bankovky majú podľa M. Faltániovej často menší rozmer, než originály. Aj farba je iná. "Pravá má ostré a výrazné farby. Obrazce sú kvalitne znázornené. Na falzifikáte je väčšinou farba zliata v jeden celok s nevýraznou kresbou". Každá bankovka má ochranný prúžok z vysoko reflexnej fólie, na ktorej je vyrazená nominálna hodnota. Pri falzifikáte je tento prúžok nečitateľný.