plánované rodičovstvo a Občianskemu združeniu (OZ) Univerzus, ktoré aktivity tohto charakteru vyvíjajú v Rožňavskom okrese už dlhší čas, to na piatkovom stretnutí prisľúbil zástupca primátora Dionýz Kemény. Na stretnutí sa zúčastnil aj primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia rožňavskej nemocnice Milan Praslička. Gynekológovia z tohto oddelenia budú pravdepodobne vnútromaternicové telieska ženám, ktoré o spomínaný spôsob antikoncepcie požiadajú, aplikovať. "Je pravdepodobne, že sa aplikácia tejto antikoncepcie bude vykonávať na našom oddelení. Technicky sa to bude dať lepšie zvládať. Zároveň budeme riešiť aj reprodukčné zdravie týchto žien, čo znamená, že sa budú vykonávať rôzne kontrolné vyšetrenia," uviedol primár Praslička. Zavedenie telieska stojí od 200 do 800 korún. Ako hovorí M. Praslička, na Slovensku neexistuje predpis, ktorý by určoval lekárom jednotnú sumu. "Ide o honorár pre lekára, ktorý teliesko zavádza. Myslím, že by sme mohli uvažovať o 200 až 250 korunách," povedal.
Keďže ide o akciu, ktorá má predovšetkým poslúžiť ženám zo sociálne znevýhodneného prostredia, je jasné, že za teliesko, či spomínaný výkon nebudú musieť nič platiť. S financiami sa rozhodlo vypomôcť Mesto Rožňava, ktoré prispeje sumou 40-tisíc korún. "Ide o sumu v prvej etape tohto projektu a pokryje požiadavky 200 až 250 žien, ktoré budú spĺňať podmienky. Zdôrazňujem, že ide o projekt pre ženy zo znevýhodneného prostredia. Nerád by som sa v budúcnosti dočkal problémov a obviňovaní, že niekoho diskriminujeme a potláčame jeho slobody," vysvetlil Dionýz Kemény a dodal, "tento projekt nemá byť len jednorázovou záležitosťou, chceli by sme ho udržať nad vodou dlhší čas". Informovanosť projektu si zobralo pod svoj patronát OZ Univerzus. Jeho predseda Marián Ikri uviedol, že ich koordinátori, terénni pracovníci i peer poradcovia organizujú posedenia nielen so ženami, ale aj s ich manželmi. "Informujeme rómske ženy a ženy v hmotnej núdzi o možnostiach antikoncepcie. Záujem je dostatočný, hoci nás o to žiadajú viac mladšie ženy, ako tie staršie. Ešte stále totiž narážame na bariéru, pri ktorej Róm svojej žene zakazuje antikoncepciu. Vďaka osvete sa nám však pomaly darí tento problém riešiť," povedal M. Ikri. Prvé telieska by mali lekári začať zavádzať ženám začiatkom júla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer