Podstatou projektu je výstavba závodu zameraného na realizáciu environmentálne čistej a progresívnej technológie pre spracovanie a postupnú likvidáciu odpadovej haldy. Zo surovín z haldy by sa vyrábali vysoko čisté produkty prevažne na báze kysličníka kremičitého a chloridu horečnatého. Tie sa dajú použiť pri výrobe kremíka, rôznych stavebných hmôt, keramiky, žiaruvzdorných materiálov, v chemickom a sklárskom priemysle a ako plnidlo do farieb, plastov, gúm a pod.
"Koncom roka by malo byť schválené stavebné povolenie. Náklady na výstavbu závodu a následnej technológie sú okolo pol miliardy korún. Finančné zdroje by sme chceli čerpať z vlastných súkromných zdrojov, ale aj z fondov Európskej únie," povedal nám spolumajiteľ Siliconu, s. r. o., Michal Neubauer.
Podľa jeho slov s výstavbou by mohli začať už na budúci rok v lete. "V pilotnom programe by sme mohli ročne spracovať 6-tisíc ton serpentinitu ročne a zamestnali by sme 64 ľudí. Pri plnej prevádzke by sme už mohli zamestnať 90 ľudí a spracovalo by sa 30-tisíc ton ročne." Lenže na halde je 1,6 milióna ton serpentinitu. Pri vyťaženosti 6-tisíc ton ročne by sa ťažilo 250 rokov. Pri vyťaženosti 30-tisíc ton ročne by halda zmizla o 50 rokov. "Je to síce dlhá doba, ale raz začať treba. Musíme nájsť aj odberateľa na túto surovinu. Zatiaľ sme vyťažili pár tisíc ton a máme dohodu s firmou Intocast, ktorá serpentinit tiež spracúváva," dodal M. Neubauer. Haldy vznikali nad Dobšinou od roku 1927 do roku 1998, kedy sa tu ťažil chryzotilový azbest.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer