priniesla v poradí už tretia porovnávacia štúdia, ktorú vypracoval pedagóg Mikuláš Andrejkovič (na snímke). V štúdií nazvanej Stredoškoláci a drogy v Rožňave a okolí oslovil študentov všetkých stredných škôl v Rožňave a žiakov deviatych ročníkov základných škôl. Z výskumu vyplýva, že kým v roku 1998, keď bola urobená prvá štúdia, drogy vyskúšalo a pravidelne sa s nimi stretávalo 16,46 percenta oslovených, v roku 2003 narástlo toto číslo na 27,9 percenta a v roku 2005 už drogu konzumovalo 35,66 percenta študentov, ktorí sa prieskumu zúčastnili. Prevencia však podľa kompetentných zlyhala a doterajšie snaženia nepriniesli žiaden efekt.
"Drogy v Rožňave majú veľmi dobrý odbyt a to aj napriek tomu, že ide o provinčné mesto, dostatočne vzdialené od veľkých miest. Mladí ľudia u nás žijú v drogovom prostredí a ponuka sa čoraz viac rozširuje. Okrem samotného nárastu užívateľov drog z radov študentov, sa oproti minulým rokom rozšíril aj sortiment," uviedol M. Andrejkovič. Súčasťou jeho práce sú aj autentické výpovede 15- až 19-ročných ľudí o vlastných skúsenostiach s rôznymi druhmi drog. Tieto vyjadrenia sú uverejnené aj s gramatickými chybami i s pôvodnou vetnou skladbou kvôli autentickosti. "Z jednotlivých vyjadrení ide doslova strach. A verte mi nejde tu o chvastúnstvo, či vystatovačnosť. Mám skúsenosti, že žiaci povedia pri anonymných dotazníkoch pravdu," myslí si M. Andrejkovič.
Podľa vyjadrení študentov je najfrekventovanejšou a najviac dostupnou drogou marihuana. Po nej nasleduje hašiš a drogová scéna v Rožňave je doslova zaplavená aj pervitínom a extázou. Menej frekventovaný je heroín a kokaín. "Mladí ľudia experimentujú s kadečím. Prírodné i syntetický vyrobené látky. Durmán, lysohlávky, muchotrávky, či muškátový orech. V jednom vyjadrení istej študentky sme našli aj popis, ako si vyrobiť z muškátového orecha drogu. Až 82 percent opýtaných pravidelne konzumuje alkohol," hovorí M. Andrejkovič.
Šokujúce zistenia však majú ešte šokujúcejšie pozadie. Z prieskumu vyplynulo, že drogy si žiaci zoženú bez problémov aj na základných školách. Tvrdí to viac ako 66 percent opýtaných žiakov. Výsledok prieskumu jednoznačne potvrdil, že v oblasti prevencie sú ešte obrovské medzery. "Bohužiaľ, tu je potrebné poznamenať, že do prevencie by sa mali v hlavnej miere zapojiť rodičia. Mnohí z nich ani len netušia, že ich deti drogujú. Nevedia ako vyzerá zdrogovaný človek. Tam musíme zamerať svoju pozornosť a začať spoluprácu," povedal Andrejkovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer