časti financovaný z fondov EÚ, počíta s odstraňovaním komunálneho, biologického a toxického odpadu z podzemia. V prvej etape, vlani na jeseň, zlikvidovala špecializovaná spoločnosť Cavern z Rimavskej Soboty viac ako 60 metrov kubických nečistôt z troch priepastí na Silickej planine v Národnom parku Slovenský kras.
"Našli sa tam aj staré lieky a jedy," uviedol Ľudovít Gaál, odborník na ochranu jaskýň zo Slovenskej správy jaskýň v Liptovskom Mikuláši.
Podľa neho sa firmy a poľnohospodárske družstvá v minulosti zbavovali nebezpečných látok, ale aj uhynutých hospodárskych zvierat jednoducho tak, že ich zhadzovali do krasových priepastí. Najznámejší je prípad stoštyridsať metrov hlbokej priepasti Malá Žomboj v Slovenskom krase, v ktorej skončilo celé nákladné auto pesticídov z neďalekého roľníckeho družstva a trvalo takmer dvadsať rokov, kým sa ho odtiaľ aspoň čiastočne podarilo dostať.
"Po nárazovom čistení ide teraz o prvý komplexný projekt, ktorý rieši tie najakútnejšie záťaže," hovorí Gaál.
Jaskyniarov čaká tento rok ešte sanácia Snežnej priepasti v Slovenskom krase a Konskej diery pri Važci. Vyčistené lokality oplotia a kde to umožní terén, zneprístupnia ich kovovými uzávermi. Všetky práce by mali stáť okolo 6 miliónov korún a prispeje na ne i rezort životného prostredia.
Na Slovensku je okolo štyri a pol tisíc jaskýň a priepastí. Najviac, okolo osemsto, ich je v Slovenskom krase, ktorý je najväčším stredoeurópskym krasovým územím a je odpadom aj najviac ohrozovaný už desiatky rokov. Z mnohých priepastí si ľudia urobili smetiská a zahádzali ich odpadom do výšky i niekoľkých desiatok metrov.
"Len na Silickej planine sme našli priepasti, v ktorých boli pesticídy, ťažké kovy a iné zdraviu škodlivé látky, vrátane karcinogénov," hovorí jaskyniar Jaroslav Stankovič.
Napríklad vo vzorkách pôdy zo Snežnej priepasti, ktorá sa nachádza v ochrannom pásme vodného zdroja pre Rožňavu, sa našli ťažké kovy v stonásobne vyšších hodnotách, ako povoľuje zákon.
Pred troma rokmi vyčlenilo ministerstvo životného prostredia 3,1 milióna korún na likvidáciu tohto odpadu, ale pre nesprávny postup sa ho nepodarilo odstrániť. Ďalšiemu znečisťovaniu podzemia by mala podľa jaskyniarov zabrániť environmentálna výchova a Speleologická strážna služba, ktorá má ochranu jaskýň v náplni práce.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer