slovenskej súťaže Dedina roka. Jej titul za vlaňajší rok získalo práve Vlachovo. Hrdí sa zachovávaním tradícií, folklóru, rekonštrukciou starých, no cenných objektov a pestrým kultúrnym a športovým životom.
"Je našou povinnosťou reprezentovať Slovensko. Sme od nás jedinou obcou, ktorá súťaží v európskom meradle. Celkovo sa prihlásilo 30 obcí z 11 krajín. V každej sa hodnotia okrem vzhľadu aj takzvané vnútorné kvality a život v obci. Napríklad na Vlachove sa porote páči, že tu máme len 10-percentnú nezamestnanosť. Ďalej vyzdvihujú množstvo malých podnikateľov, ako čalunník, stolári, tesári, lesní robotníci. Cenia si, že nesedíme so založenými rukami," hovorí starosta Vlachova Juraj Kováč.
V sobotu si Vlachovo príde pozrieť trojčlenná komisia. Je v nej univerzitný profesor z Technickej univerzity v Mníchove a zároveň predseda medzinárodnej poroty súťaže o Európsku cenu obnovy dediny spolu s poradcom a konzultantom Európskeho pracovného spoločenstva pre rozvoj vidieka a obnovu dediny so sídlom vo Viedni, zakladateľom Školy obnovy vidieka a dediny i členom Bavorskej akadémie vidieckeho priestoru. Hoci by v prípade víťazstva získali "len" morálne ocenenie, je to omnoho viac, než sa nesnažiť vôbec.
Len na porovnanie, v Čechách dostala dedina roka odmenu 3 milióny korún na ďalší rozvoj obce. Vlachovo nezískalo od štátu ani korunu, akurát jedna banka poskytla 80-tisíc korún na reprezentačné účely.
"A ešte sme dostali 150-tisíc korún z Programu obnovy dediny na projektovú dokumentáciu kvôli rekonštrukcii bývalého mlyna. Ale inak reprezentujeme Slovensko a všetko si musíme hradiť z vlastných," ťažká si starosta s dodatkom, že sa ešte nejaké financie pokúsi zohnať z iných zdrojov.
A medzitým si občania Vlachova pripravujú dedinu na príchod komisie. Má to šťastie, že príde v deň konania volieb a v programe má aj návštevu volebnej miestnosti.
"Do kosenia a údržby sa v uplynulých dňoch zapojilo okolo 50 dobrovoľníkov i poľovníkov. Členovia komisie navštívia základnú školu, pri vlachovských rybníkoch si pochutnajú na rybárskych špecialitách, na kúpalisku zase s poľovníkmi na divine".
Súťaž organizuje Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny so sídlom vo Viedni. Cieľom je posilniť medzinárodnú výmenu skúseností medzi členskými krajinami EÚ a vytvárať čo najlepšie podmienky pre ľudí žijúcich na vidieku. V roku 2002 reprezentovala Slovensko obec Sloblahov v okrese Trenčín, v roku 2004 obec Hrušov v okrese Veľký Krtíš. O víťazovi tohto ročníka sa rozhodne v júli v Mníchove.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer