vlastníctva. Už v jeseni by tam mal začať vyrábať kremík rusko japonský investor. Zástupcovia firmy MPG Holding však už začínali byť nervózni, lebo prevod štátneho majetku nie a nie dotiahnuť dokonca. Bezodplatný prevod z Ministerstva obrany SR napokon odklepla minulý týždeň v stredu vláda SR.
Kým sa tak stalo, primátor Jelšavy Milan Kolesár (na snímke) čakal celý deň vo svojej kancelárii na verdikt. Reakcia po odklepnutí nedala na seba čakať ani pár sekúnd. Od radosti vyhadzoval ruky do "luftu" a vykrikoval. "Veď som sa už bál, aby sme nedopadli ako Rimavská Sobota, z ktorej nemecký Dräxlmeier utiekol. A pritom oni už mali papiere vybavené, my ešte nie. Aj nám to mohlo hroziť, lebo rusko japonská firma už nakúpila technológiu a nemala ju kam zložiť. A už bola situácia napätá. Okrem toho, predtým na ministerstvách povedali, že žiadne majetky prevádzať do volieb nebudú. Tak som mal obavy, že keď to do volieb nestihneme, potom už možno vôbec nie. Darmo ja vysvetľujem, že ja som si predčasné voľby nevymyslel, že ja nikoho nenaháňam len kvôli voľbám. Mne ide o to, aby sa tu začalo čím skôr vyrábať, aby mali ľudia prácu," hovorí zjavne pokojnejší M. Kolesár.
Ministerstvo previedlo do majetku mesta 10 hektárov pozemkov, na ktorých stojí 28 budov. Sú to zväčša plechové haly. To je časť areálu kasární, ktoré bude využívať rusko japonská firma. Zvyšnú časť areálu preberie Zbor väzenskej a justičnej stráže, aby tam zriadil mužskú väznicu. Súril však prevod práve časti pre zahraničnú firmu, ktorá v Jelšave plánuje preinvestovať 10 miliárd korún. V najbližších mesiacoch rozloží svoju technológiu, založenú na vysoko ekologickej forme výroby, o ktorej veľa nevedia ani naši ekológovia. Predchádzať tomu bude posudzovanie vplyvov výroby na životné prostredie a fyzické preberanie budov a pozemkov, ktoré potrvá aj niekoľko dní. V októbri, alebo novembri by sa mala rozbehnúť samotná výroba s prvými 50 zamestnancami, potom k nim pribudnú ďalšie stovky. Z bývalých garáží a vojenských skladov plánuje firma vybudovať dve nové haly. Na zaškoľovanie zamestnancov a reprezentačné účely chce používať starý Coburgovský kaštieľ, ktorý teraz patrí samospráve, no objekt pre nedostatok peňazí chátra. Rusko japonská firma chce odkúpiť aj ten. Investora pritiahla jelšavská samospráva do bývalých kasární bez pomoci štátnych inštitúcií, pár mesiacov po tom, ako vojaci "zbalili kufre" aj techniku a presunuli sa do Rožňavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer