tú korunu. Možnosti pracovať v Rožňavskom okrese sú vzhľadom na počet pracovných miest obmedzené a letné brigády sa odvíjajú aj od školy, ktorú študenti navštevujú. Najlepšie sú na tom kuchári - čašníci, pre ktorých je letná sezóna tým najlepším časom na brigádu. Študenti obchodných akadémií alebo gymnázií pokúšajú šťastie na "benzínkach" ako umývači okien automobilov alebo kameloti, čiže predajcovia novín. V mnohých prípadoch však za získanou brigádou stoja samotní rodičia a ich konexie.
"Žiaľ, my máme problém deťom vybaviť čo i len prax, ktorou musia v rámci výučby prejsť," hovorí o možnostiach pre svojich študentov riaditeľ Obchodnej akadémie v Rožňave Viktor Baláž. "Do banky nás praxovať nepustia, na daňový úrad tiež nie. Deti sú poväčšine v archívoch, alebo študujú zákony. Ak chcú v lete brigádovať, musia si pomôcť sami. Škola im nemá čo ponúknuť," povedal V. Baláž.
Viac možností majú študenti Stredného odborného učilišťa v Dobšinej. Podľa jeho riaditeľky Alice Krivanskej sa na školu už v máji obracajú podnikatelia z oblasti Dediniek, Dobšinskej Maše či Dobšinskej Ľadovej Jaskyne, ktorí v sezóne zamestnávajú práve študentov z odborov kuchár - čašník. Suma, ktorou si študenti prilepšia cez prázdniny, sa dnes bežne pohybuje vo výške minimálnej mzdy. "Ešte sa nám nestalo, že by podnikateľ nezaplatil, alebo že by boli študentov zneužívali na ťažkú prácu. Okrem toho deti sa vedia aj samé dobre brániť," vysvetlila riaditeľka. Horšie ako čašníci sú na tom napríklad mechanici, obchodní pracovníci a podobne. Ich možnosti sú podľa riaditeľky značne oklieštené.
Lukratívne zárobky sú v rámci brigád na benzínových čerpadlách, kde poväčšine dievčatá odeté v krátkych tričkách a nohaviciach umývajú zákazníkom okná áut. "Každý rok sa ich hlási viac ako dvadsať. Snažím sa vyjsť v ústrety každému a rozdelím im dni. Dôležité je, aby všetci uchádzači, hoci nie sú mojimi zamestnancami, prešli školením. Vysvetlím im, čo môžu a čo nie, aby sa nestal nejaký úraz," povedal majiteľ benzínového čerpadla v Rožňave Róbert Anna.
Zaujímavú formu brigády ponúka študentom aj náš denník. Privyrobiť si môžu ako kameloti, čiže predajcovia denníka KORZÁR. To, že študenti nemajú možnosť cez leto brigádovať, je podľa pedagógov na škodu veci. "Deti majú problém vytvoriť si pracovné návyky a vôbec vzťah k práci. Rovnako majú problém pochopiť súvis medzi samotnou prácou a následnou finančnou odmenou," myslí si riaditeľ Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho v Štítniku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer