Rimavskosobotskí zdravotníci jazdili od pacienta k pacientovi.
"K asi 60-ročnému pánovi sme prišli v čase, keď už sedel pri ventilátore. Ale hlavnou príčinou toho, že mu prišlo zle, bol priamy pobyt na slnku. V tej páľave opravoval strechu na dome! Zložil ho z nej syn," informovala službukonajúca lekárka Jana Kókayová. Istého muža včera ťahali von z vody na Teplom Vrchu, mnoho ďalších ľudí skolabovalo.
Výjazdov majú v okolí Rimavskej Soboty raz toľko, než za normálneho počasia. "Ľudia sa cítia zle, ťažko sa im dýcha, sú malátni, majú bolesti hlavy a na hrudníku, triašky". Omnoho vážnejšia situácia s pacientmi, než po iné roky, je v okrese Revúca. "Je to veľmi zlé. A mnohým nestačí už ani to, že dodržiavajú pitný režim," hovorí šéfka tamojších záchranárov Tatiana Vigodová. "Zopár pacientov sme museli nechať aj v nemocnici. Už necítia ťažkosti len chronicky chorí srdciari a ľudia s vysokým krvným tlakom, ale aj mladí ľudia, ktorým dovtedy nič nebolo a teraz ich trápia závraty. Starších si v nemocnici necháme 5 až 6 dní, zavodníme ich, ochladíme, nasadíme kyslíkovú liečbu a pomáha to. Mladším stačí pár hodín na infúzii. Zrejme prišli prudké horúčavy tak rýchlo, že sme sa nestačili adaptovať."
V Revúckom okrese boli po minulé roky obyvatelia tak poučení, že sa naučili dodržiavať pitný režim a nepohybovať sa na slnku. "Teraz im nie je dobre ani keď sú celý deň doma, hlavne večer. Mnohí starší presedia celú noc na balkóne". Trápia sa aj deti. V Revúckom okrese napríklad zaznamenali zvýšený počet zápalov pľúc. V Rožňavskom okrese boli najnáročnejšie prvé dni horúčav. Záchranári vyrazili za 12 hodín aj 18-krát, pričom priemerný počet výjazdov je 8 až 10. "Nechcem to zakríknuť, ale situácia sa trochu upokojila. Najväčšie problémy mali starší pacienti s vysokým krvným tlakom a neurologickými ťažkosťami, niekoľkým epileptikom vyvolali horúčavy záchvat," hovorí šéfka rožňavských záchranárov Anna Vidóová. "Treba veľa piť. Nie naraz dva litre, ale postupne, každú hodinu aspoň dva decilitre. Dehydratácia sa prejaví suchom v ústach, slabosťou malátnosťou. Treba tomu predísť," radí A. Vidóová.
Súčasné obdobie je časom školských výletov a tu zase upozorňuje T. Vigodová na nutnosť prísneho dodržiavania pravidiel. "Cestovanie na školské výlety autobusmi neodporúčam. Sedieť v autobuse bez klímy, kde je aj 40 stupňové teplo a vyjsť potom na prehliadku jaskyne, takéto výkyvy sú veľmi nebezpečné. Potom to môže skončiť tak, že deti budú tráviť prázdniny na antibiotikách".
Lekári: Pite minerálky, príliš nešportujte!
Lekárky - záchranárky, radia ľuďom, ako sa správať v aktuálnych horúčavách:
MUDr. A Vidóová:
- veľa piť, jemné nesladené minerálky a prísun vitamínu C
- vystríhať sa pobytu na slnku medzi 11. a 15. hodinou
- v byte si urobiť chládok, zatiahnuť žalúzie a zabezpečiť jemný pohyb vzduchu
MUDr. T. Vigodová:
- nosiť pokrývky hlavy, ľahké bavlnené oblečenie a nosiť so sebou vždy aj fľašu vody
- vyvíjať čo najmenšiu fyzickú záťaž, žiadne bicyklovanie na slnku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer