Nie každý však využije komfort mestských či obecných kúpalísk a radšej sa za ochladením poberie k jazeru alebo k vodnej nádrži. V Rožňavskom a Revúckom okrese dnes neexistuje jediná prírodná vodná plocha, ktorá by mala od Úradu verejného zdravotníctva povolenie na to, aby sa v nej mohli kúpať ľudia. Novela zákona, ktorá začala platiť tento rok, dokonca hovorí o tom, že prevádzkovatelia spomínaných vodných plôch musia na viditeľné miesto umiestniť tabuľku so zákazom kúpania sa.
"Podľa novely zákona 126/2006 o verejnom zdravotníctve musia všetci prevádzkovatelia vodných plôch, ktoré nie sú prevádzkované ako vodné kúpalisko, povinní vyznačiť na viditeľnom mieste zákaz kúpania," uviedla MUDr. Ľubomíra Chromčíková z Úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave.
Podľa jej slov v Rožňave a blízkom okolí neexistuje vodná plocha, v ktorej by hygienici povolili kúpanie. "Najbližšia prírodná vodná plocha je na vodnej nádrží Teplý Vrch v okrese Rimavská Sobota. Zákaz je na vodnej nádrží Dedinky i na tak obľúbených Hrušovských rybníkoch," hovorí Ľ. Chromčíková. Práve posledne menované vodné plochy každé leto v hojnej miere využívajú ľudia z blízkeho okolia bez ohľadu na riziko ochorenia.
"Na priehradách nie je zákaz kúpania. Ja sám tam chodím denne aj so synom. Sú tam len tabuľky s informáciou voda nevhodná na kúpanie," uviedol na margo kúpania sa vo vodnej nádrži Dedinky starosta obce Dedinky Milan Ogurčák. Ako ďalej hovorí, v priehrade žijú kapry a raky. "Čo je dôkazom toho, že tam nemôže byť špinavá voda," myslí si starosta.
Ďalším obľúbeným, no značne znečisteným miestom na kúpanie sú Hrušovské rybníky. Tabuľa so zákazom kúpania tam síce je, no roky ju nik nerešpektuje. "Ľudia zrejme dostanú rozum až vtedy, keď sa niekomu niečo stane a dostane nejakú infekciu. Rybníky neboli 22 rokov vypustené. Toľko špiny, čo tam je... Najlepšie je to vidieť ráno, okolo štvrtej hodiny, keď idem na ryby. Vtedy sa voda nehýbe a to, čo v nej pláva, je poriadny hnus," znechutene hovorí starosta obce Hrušov Gabriel Party.
Podľa jeho slov ľudí ťahá k rybníkom fakt, že tam nemusia platiť za vstup, parkovisko a mládež tam dokonca bezplatne celé leto stanuje. Najčastejším problémom v prírodných lokalitách bývajú sinice, ktoré produkujú cyanotoxíny. Tie vyvolávajú u ľudí dýchacie problémy, kožné vyrážky a zápal očných spojiviek. Prehltnutie vody s týmito toxínmi spôsobuje nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy a svalové kŕče.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer