nie príliš úspešné vysvedčenie svojich detí.
"Do školy nechodia preto, aby z nich boli superhviezdy či iné talenty, dôležité je, aby nadobudli základné vedomosti a uplatnili sa v ďalšom živote," hovorí psychologička Babela Ivanová. "Niektoré pedagogické mozgy majú čudné zmýšľanie. V prípade, keď je známka napríklad medzi dvojkou, trojkou, priklonia sa k trojke. Odôvodnia to tým, že dieťa chcú do budúcnosti motivovať. Nie vždy to však má motivačný efekt. Niekedy je to vlastne demotivujúce," hovorí psychologička. Dobrým príkladom v tomto smere sú podľa nej výchovné metódy známe zo západných štátov. Pri nich rodičia deti chvália odušu aj za sebemenšiu aktivitu, činnosť, či výsledok.
Ak však dieťa celý život počúva "ty nič nevieš, nič nedokážeš", alebo rodičia používajú tvrdšie slová "ty si debil", nadobudne dieťa komplexy a nebude si viac veriť. Dôležité je vedieť sa so svojimi ratolesťami pozhovárať. "Treba vedieť, čo sa im páči, čo by v živote chceli robiť a pomôcť im dosiahnuť to. Rodičia majú mať nadhľad a netrvať na tom, aby mali doma čistého jednotkára. Trojky napríklad nie sú zlé známky. Je to priemer, čiže normál. Priemerné deti sú potom v živote častokrát veľmi úspešné. Vysoká inteligencia často so sebou nesie poruchy osobnosti. V prípade opaku tiež," vysvetľuje psychologička.
Pedagógovia majú s koncom školského roka tiež svoje skúsenosti. "Deti sem-tam povedia, bude výprask alebo zákaz vychádzok. Rodičia, teda tí, ktorí sa o prospech dieťaťa zaujímajú počas celého školského roka, však nemajú byť prečo prekvapení," hovorí riaditeľka Základnej školy v Štítniku Jarmila Motúzová.
Jej kolega Juraj Matejsko zo Základnej školy v Gemerskej Polomy dodáva: "Ak nepríde rodič na rodičovské združenie, pozveme ho do školy písomne. Rodičom však neustále prízvukujeme, že tresty sú zbytočné, deťom sa treba venovať stále, nie len dva týždne pred koncom roka".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer