pracovníci Inšpekcie životného prostredia z Banskej Bystrice. "Je predčasné hovoriť, či do životného prostredia unikli nebezpečné látky, alebo nie. Skúmali sme povrchové a podzemné vody. Odobrali sme vzorky, na výsledky si však budeme musieť počkať. Vždy, keď niečo unikne po hasení penou, môže to tiecť do kanalizácie. Preto musíme skúmať prípadné znečistenie vôd. Prípad vyšetrujeme," vysvetlil Milan Mojžiš z Inšpekcie životného prostredia v Banskej Bystrici. Na rieke Rimava však hasiči ešte aj včera robili opatrenia, aby zamedzili vtekaniu a usadzovaniu ropných ši olejových škvŕn na vode. Prípad ďalej vyšetrujú aj policajti. Svoju prácu si v Rimavskej Sobote robili aj špecialisti z radiačnej, chemickej a biologickej ochrany z vojenského útvaru v Rožňave. Výsledky z meraní kontaminácie prostredia zašlú policajtom.
Sklad Detoxu začal horieť vo štvrtok po 10. hodine. Nachádzali sa v ňom organické rozpúšťadlá. Hasiči bojovali s ohňom a hustým dymom vyše päť hodín. Prácu im komplikoval fakt, že v areáli nie žiadny hydrant. "Fungovala kyvadlová doprava. Vodu nosili cisterny z iného miesta," dozvedeli sme sa od hasičov. Na mieste pracovalo asi tridsať hasičov z Rimavskej Soboty, Tornale, Lučenca, či Poltára. V tú istú dobu ich kolegovia v Banskej Bystrici hasili oheň, ktorý vzbĺkol na prepravnom kontajnery firmy Detox priamo v jej sídle. Vedenie spoločnosti avizovalo, že podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Oba štvrtkové požiare sa udiali len necelý mesiac od prvého v bratislavskej Petržalke. Polícia už začala trestné stíhanie z trestného činu všeobecného ohrozenia.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer