je to vlastne s tým pitným režimom? Má, alebo nemá zamestnávateľ dodávať vodu? Lebo v tých horúčavách už niektorí aj odpadli," dozvedeli sme sa. Hygienici kontrolujú v týchto dňoch na pracoviskách, okrem iného, aj dodržiavanie pitného režimu. "Zabezpečiť ho je povinnosťou zamestnávateľa," hovorí Štefan Roda z oddelenia preventívneho pracovného lekárstva Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave (RÚVZ).
Hovorí o tom zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci aj nariadenie vlády SR týkajúce sa ochrany zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci. "Uvedené právne predpisy v časti všeobecných povinností zamestnávateľa určujú povinnosť zabezpečenia pitného režimu podľa vnútorného predpisu zamestnávateľa so zreteľom na prekračovanie únosných hodnôt operatívnej teploty pri dlhodobej práci na uzatvorenom pracovisku," uvádza Š. Roda. Zamestnávateľ je povinný umožniť zamestnancovi, aby mal možnosť napiť sa. A je len na zamestnancovi, aby si odporúčania lekárov o konzumácii minimálne dvoch litrov tekutín denne ustriehol.
"Ak nemá v svojich zariadeniach na osobnú hygienu vodu kvality pitnej vody, je povinný na pracovisku vodu takejto kvality zabezpečiť. Je už vecou vzájomnej dohody, či kolektívnej dohody, aký nápoj zabezpečí. Či minerálku, čaj, alebo iný nápoj. Samozrejme, v závislosti na vykonávanej pracovnej činnosti a strate tekutín a minerálnych látok pri jej vykonávaní".
V praxi to znamená, že dôležité je hlavne to, aby mali zamestnanci prístup k pitnej vode. Sťažnosti o tom, že zamestnávateľ neposkytuje napríklad minerálne vody, sa už musia vyriešiť medzi ním a zamestnávateľom. "Zákon totiž hovorí o zabezpečení pitnej vody. V tom prípade stačí, ak je v miestnosti, kde zamestnanec pracuje, kohútik s pitnou vodou a netreba náhradné zásoby," vysvetľuje riaditeľ RÚVZ v Rimavskej Sobote Dušan Béreš.
Aj rimavskosobotskí hygienici kontrolujú v rámci štátneho zdravotného dozoru vykonávaného na pracoviskách plnenie nariadení, týkajúcich sa pitného režimu. Námatkovo, nie cielene. Dosiaľ sa s problémami nestretli.
Rožňava Dodržiavanie pitného režimu kontrolujú pracovníci oddelenia preventívneho pracovného lekárstva Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave (RÚVZ). "Zabezpečiť pitný režim je povinnosťou zamestnávateľa,""Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia a práce, ako aj Zákon o verejnom zdravotníctve hovorí, že zamestnávateľ je povinný umožniť zamestnancovi, aby mal možnosť napiť sa. Je už vecou vzájomnej dohody, či kolektívnej dohody, aký nápoj zabezpečia. Či minerálku, čaj, alebo mlieko". V praxi to znamená, že dôležité je hlavne to, aby mali zamestnanci prístup k vode. Sťažnosti o tom, že zamestnávateľ neposkytuje napríklad minerálne vody, sa už musia vyriešiť medzi ním a zamestnávateľom. Pracovníci RÚVZ budú dodržiavanie pitného režimu kontrolovať aj v rámci iných kontrol, nielen cielených.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer