pracovnej doby. Skrátenie pracovného času je však skôr zvykom v štátnych a obecných, či mestských úradoch. Podnikatelia, ktorých prevádzku nenavštevujú zákazníci priamo, ponúkajú svojim zamestnanom pružný pracovný čas. Čiže čím skôr ráno prídu, tým skôr môžu popoludní odísť.
"V čase extrémnych horúčav sme dali zamestnancom voľno už popoludní, aby nemuseli znášať vysoké teploty v prehriatych kanceláriách. Kto môže, ten si čerpá dovolenku. Na úrade zostali len ľudia na najdôležitejších oddeleniach ako matrika či evidencia obyvateľstva," uviedla prednostka Mestského úradu v Revúcej Eva Kučeráková. Podľa jej slov sa na úrade snažia zabezpečiť zamestnancom aj pitný režim v podobe minerálok a zakúpili aj ventilátory.
Ináč to nie je ani na MsÚ v Rožňave. Podľa jeho prednostu Jána Štefana uvoľnia zamestnancov z práce vtedy, keď je to nutné. "Prevádzky potrebné pre stránky však nechávame občanom k dispozícii. Okrem voľna v prípade vysokých teplôt zabezpečujeme pracovníkom aj pitný režim," dodal J. Štefan.
Zamestnanci MsÚ Jelšava zatiaľ tohto roku "voľno z tepla" nemali. Minulý rok ich však neminulo tiež. "Väčšia časť zamestnancov sídli v starej budove, ktorá má hrubé kamenné múry. Najvyššie teploty tu dosahujú od 27 do 28 stupňov Celzia. Najhoršie je to u mňa v kancelárii, to je hotové peklo," smeje sa primátor Jelšavy Milan Kolesár.
Ten, kto nedostane voľno, ani keby teplotné rekordy prekonávali samé seba, sú väčšinou zamestnanci podnikateľov. Aj tam sa však robia ústupky v podobe posunutia voľného pracovného času. Čím skôr príde zamestnanec ráno do práce, tým skôr má šancu ujsť pred páliacim slnkom a dusným pracovným priestorom. Celkom dobre sú na tom napríklad zamestnanci niektorých bánk. Vo väčšine z nich je dnes už namontovaná klimatizácia.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer