ako aj zo strany žiakov základných a študentov stredných škôl. "V polovičke júla sme navštívili kaštieľ v Betliari. Keď sme chceli platiť kultúrnymi poukazmi, ktoré dcéry, stredoškoláčky, dostali na konci školského roka v škole. Pri pokladni nám povedali, že poukazy neberú a že musíme zaplatiť peniazmi," posťažovala sa Iveta Kyselová z Rožňavy. Jej rozčúlenie bolo o to väčšie, keď sa s podobným problémom stretla aj na iných hradoch na Slovensku.
Kultúrne poukazy považuje síce za výbornú vec, no myslí si, že ich realizácia nebola najšťastnejšia. Neberú ich napríklad v jaskyniach a ich využitie v Gemeri je tak malé. "Okrem toho, cez prázdniny majú divadlá voľno, kino v Rožňave nie je. Cez školský rok, keď sme mohli využiť preukaz a ísť do divadla, ho dcére, ktorá je na internáte, nedali. Absolvovala síce nejaké hromadné akcie, no nemyslím si, že práve toto bolo cieľom vydania kultúrnych poukazov. Poukaz predsa patrí žiakovi, alebo študentovi, má ho mať podľa môjho názoru k dispozícii a naložiť s ním podľa vlastného uváženia. Nie podľa vôle školy," myslí si I. Kyselová. Zistili sme, že v čase od 1. do 21. júla tohto roku kultúrne pamiatky spadajúce pod Slovenské národné múzeum, naozaj poberanie KP pozastavili.
Riaditeľ odboru medzinárodných vzťahov a zabezpečenia kultúrnych stykov Ministerstva kultúry SR Ladislav Šimko to odôvodnil tým, že "Slovenské národné múzeum (SNM) je v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry (MK) SR. Systém preplácania KP inštitúciám v pôsobnosti MK SR je úplne iný. Financie sú tu totiž predzmluvnené. Tieto inštitúcie mali dané limity. Vznikol nám tým menší interný problém, no už sme ho vyriešili. SNM v tejto dobe poukazy opäť akceptuje". Ako ďalej dodal, financie za KP sú vždy zasielané zriaďovateľom jednotlivých kultúrnych inštitúcií a ten im ich následne prerozdeľuje. Kultúrny poukaz sa vydáva na meno žiaka, je teda jeho majetkom a na požiadanie mu ho škola musí vydať.
(zur)
Inštitúcie v Rožňavskom a Revúckom okrese, ktoré akceptujú kultúrne poukazy
Rožňava: Mestské divadlo Actores, Gemerské osvetové stredisko, Banícke múzeum, Gemerská knižnica Pavla Dobšinského,
Dobšiná: Mesto Dobšiná, odbor vnútra
Gemerská Poloma: Kino Rozvoj
Betliar: Kaštieľ Betliar
Krásnohorské Podhradie: Hrad Krásna Hôrka
Revúca: Mestské kultúrne stredisko
Tornaľa: Mestské kultúrne stredisko
Zdroj: www.kulturnepoukazy.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer