príčinou vzniku letných požiarov, k čomu prispievajú aj extrémne horúčavy. Prezídium hasičského a záchranného zboru upozorňuje, že oheň v týchto vysokých teplotách a suchu sa šíri veľmi rýchlo. Ľudia, pohybujúci sa v lesoch, by preto mali prísne dodržiavať podmienky stanovené nielen návštevným poriadkom tej - ktorej lokality, ale dávať pozor aj na parkovanie áut vo voľnej prírode. Rožňavskí hasiči napríklad už neraz hasili auto, ktoré sa ocitlo v plameňoch od predmetov v interiéri vozidla. "Nebezpečné je nechávať v autách najmä plynové zapaľovače. Už niekoľkokrát sme mali prípady, kedy zapaľovač vybuchol od toho, že bol dlhší čas vystavený priamemu slnku. Majiteľ ho nechal na prístrojovej doske, alebo pod sklom. Zapálilo sa od toho celé auto," hovorí vedúci technickoprevádzkového úseku Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rožňave Zoltán Šalamon.
"V aute je niekoľkonásobne vyššia teplota vzduchu, než vonku. A keď sú teraz také horúčavy, stačí málo, aby tlakové nádoby, spreje, zapaľovače, na ktoré svieti slnko, vybuchli. V interiéroch áut je teraz samá umelina a tá horí ako slama. Z toho môže byť veľmi vážny požiar. A pritom stačí, aby ľudia tieto nádoby odkladali na bezpečné miesto. Pri dlhodobom pobyte na slnku ním však nie je ani prístrojová doska," dodal Z. Šalamon. Najistejšie je v aute nenechávať žiadnu tlakovú nádobu. Hasiči z prezídia upozorňujú aj na parkovanie v prírode. "Požiar môže vzniknúť aj v dôsledku rozžeraveného výfuku automobilu, ak sa dostane do blízkosti suchej trávy alebo iných horľavých látok".
V týchto horúčavách hrozí aj samovznietenie uskladneného sena a slamy. Prevádzkovatelia veľkokapacitných senníkov by si mali dať pozor najmä na dostatočné vetranie priestorov v prípade, že je materiál vo vnútri vlhký. Ak je v senníku už 65 stupňov Celzia, treba seno či slamu vyniesť von a rozložiť do tenších vrstiev. Tým sa ochladzujú. Samozrejmosťou by malo byť opatrné narábanie s horľavinami, ako je benzín, nafta, farby, petrolej olej. Ich horľavé výpary môžu vybuchnúť. V žiadnom prípade ich nie je bezpečné nechať na slnku. Zahadzovať zápalky, či cigarety v prírode je riskovanie so svojím zdravím, s majetkami cudzích ľudí a ohrozovaním životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer