bola v takom stave, že sa už nakláňala do strán, murivo vypadalo a museli ho podopierať drvené trámy.
Turisti, prichádzajúci k jednému z najvyššie položených hradov na Slovensku prechádzali cez bránu na vlastnú zodpovednosť, ako ich na to upozorňovala tabuľa. Napriek tomu je brána jedinou akotak zachovanou časťou vyše 700-ročnej pamiatky. Z ostatných častí hradu v tisícmetrovej výške nad morom ostali len ruiny.
"Bránu sme dali zamurovať z troch strán. Tú severozápadnú, ktorá je v najhoršom stave, musíme ešte dokončiť. Osadili sme tam železné kotviace tyče a drevené trámy, v budúcnosti by sme tam chceli sprístupniť nejakú expozíciu. Ale peňazí nie je dosť ani len na to, aby sme uhradili dlh, ktorý sme vyrobili dodávateľskej firme. Faktúra na opravu brány predstavuje 1,1 milióna korún. Uhradili sme 600-tisíc a pol milión ešte musíme vrátiť," hovorí starosta Muráňa Roman Goldschmidt.
Na opravu brány dostala obec z Ministerstva kultúry SR 450-tisíc korún, obec spolufinancovala 25-tisícmi a peniazmi pomohlo aj české družobné mesto, sponzori a ľudia, ktorí v rámci verejnej zbierky vyzberali 100-tisíc korún. Jedným z cieľov obce je získať hrad do vlastníctva. Brána je už obecná. Ale pozemky pod ruinami hradu patria štátnym lesom. Hrad prakticky neexistuje. Nie je totiž zameraný, zapísaný do katastra a preto s ním obec zatiaľ ani nemôže nič robiť. Zato na takzvanú Muránsku hradnú cestu samospráva získala 28-tisíc eur z grantovej schémy cestovného ruchu. "Na ceste ku hradu a v dedine sme postavili 9 informačných panelov v slovenskom a anglickom jazyku, urobili sme odstavnú plochu pre autá, oddychovú zónu pre deti a vyšli nám z toho aj na propagačné materiály," hovorí starosta o uľahčení 6-kilometrovej cesty od obce k hradu na brale Cigánka.
Do Muráňa ročne príde okolo 10-tisíc turistov. "Tohto roku je návštevníkov viac. Chodia Maďari, Poliaci, Česi a Slováci. Oceňujú hlavne panely, na ktorých sa počas cesty dozvedia niečo o hrade, obci aj o Národnom parku Muránska planina. A Česi nám po návšteve u nás dokonca napísali, aby sme im zaslali nejaké propagačné materiály," dodáva starosta. Kedy bude obec pokračovať v rekonštrukcii hlavnej brány hradu a v ďalších aktivitách v turistickom ruchu, záleží len od peňazí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer