službu, ktorej sa bývalé vedenie nemocnice vzdalo kvôli stratovosti. Nemocnica začala pred mesiacom poskytovať pacientom dialýzu, na ktorú musí byť pacient dopravený. Na túto činnosť už vyčlenila sanitné vozidlá.
Toto konanie však súkromná dopravná zdravotná služba, firma Zdravinvest, s. r. o. odmieta. Jej konateľ Ing. Ľudovít Jolšvai tvrdí, že nemocnica nemá na prepravu pacientov uzavreté zmluvy so zdravotnými poisťovňami (ZP). Vecou sa už zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý má okrem iného preskúmať aj videozáznam, na ktorom sa personál nemocnice vyhráža pacientovi bitkou, v prípade, že nastúpi do sanitky súkromného podnikateľa.
Spoločnosť tvrdí, že je za prevoz pacientov zodpovedná, nakoľko má uzavreté zmluvy s ZP aj na prepravu dialyzovaných pacientov. "Stáva sa, že prídeme pre pacienta a ten už nie je doma, lebo ho pred hodinou zobrala sanitka z nemocnice. Aj keď vieme, že tam idú oni, musíme ísť aj my. Nemôžeme riskovať, že pacient ostane doma. Okrem toho nemocnica porušuje zákon. Kontrolu nad vykonanou zdravotnou starostlivosťou a službami s ňou spojenými, majú ZP. A tie nemôžu kontrolovať niekoho, s kým nemajú zmluvu," vysvetlil zamestnanec dopravnej služby Vladimír Kapusta.
Ako sa na záver povedal Ing. Jolšvai, "podľa zdravotnej poisťovne nezazmluvnené prevozy nebudú poisťovňou uhradené. Nemocnica tým míňa peniaze daňových poplatníkov".
Riaditeľ nemocnice Marián Faško má však na vec iný názor. "Pravdou je, že sme zatiaľ so zdravotnými poisťovňami nepodpísali zmluvy. Aj napriek tomu prevoz dialyzovaných pacientov zabezpečovať môžeme. Nemocnica už pred rokom požiadala v rámci dopravnej zdravotnej služby o živnosť, ktorá nám bola udelená a úradom pre dohľad nám bol vydaný kód, pod ktorým sa táto služba realizuje. Je len na dohode medzi nemocnicou a poisťovňou, kedy tento úkon preplatí," vysvetlil riaditeľ nemocnice Marián Faško.
Poľa jeho slov nemocnica na vlastné náklady zriadila dialyzačné stredisko, ktorým vyšla v ústrety pacientom. "Urobili sme tak službu pacientom aj zdravotným poisťovniam, nakoľko pacienti nemusia dochádzať do vzdialených miest na dialýzu a poisťovne túto vzdialenú prepravu zbytočne preplácať. Je preto namieste, že máme záujem prevádzkovať vlastnú dopravu. Chápem, že sa súkromný podnikateľ hnevá, veď ide o jeho chlieb," povedal riaditeľ.
Na margo vyjadrení súkromného prepravcu, ktorý tvrdí, že má k dispozícii záznam, na ktorom personál nemocnice hrubým spôsobom obmedzuje pacientov v možnosti vybrať si, ktorou sanitkou pocestuje, uvádza: "O existencii takéhoto materiálu počujem po prvýkrát. Upovedomili ma síce, že podnikateľ robil bez povolenia v areáli nemocnice nejaký záznam, o čo konkrétne šlo, to neviem. Vec je v rukách úradov a poisťovne, nechám na nich, či došlo k porušeniu zákonov," dodal M. Faško.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Banskej Bystrici sa k veci vyjadrí až po prešetrení prípadu a vynesení stanoviska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer