okrese.
"Predtým sme pestovali päť druhov bylín, tohto roku len dve, no do budúcnosti budeme musieť uvažovať nad takými druhmi, ktoré nebudú až tak závislé na dobrom počasí," hovorí starosta obce Lajos Csolti. "Teraz pestujeme skorocel a nechtík lekársky. Práve v týchto dňoch zbierame jeho kvety, ale nedá sa, lebo každý deň prší. Predtým zase bolo veľmi sucho, potom záplavy... Sme z toho nešťastní, ale ovplyvniť to nevieme. Pritom obec by z predaja sušených bylín mohla výrazne prispievať do rozpočtu".
Levkuška má 220 obyvateľov a hospodári so 650- až 700-tisícovým rozpočtom. Starosta hovorí, že ideálne by bolo, keby z predaja bylín súkromnej firme na ich ďalšie spracovanie dokázali získať aspoň 100-tisíc ročne. Projekt, ktorý povoľuje zamestnávať štyroch ľudí a ďalšie desiatky v rámci aktivačných prác, podporil na začiatku vyše miliónový príspevok z fondu Phare. "V spolupráci s Vysokou školou poľnohospodárskou v Nitre sme vyškolili 30 ľudí na pestovanie liečivých bylín, nakúpili sme malotraktor a sadenice. Ale teraz je to už na nás a už vieme, že tento rok budeme na tom so ziskom veľmi zle," dodal starosta. Ľudia pestujú byliny na piatich hektároch obecnej pôdy.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer