zahraničných turistov. Podľa riaditeľky TIC Karin Kohulákovej to oproti rovnakému obdobiu vlaňajška predstavuje pokles zhruba o 10 percent, ale situáciu zrejme vylepší, ako to býva, ešte september. Zloženie turistov je rovnaké, aké bývalo v minulosti. Približne polovica z celkového počtu návštevníkov je zo Slovenska, o niečo viac než vlani prišlo Maďarov, ktorí tvoria 26 až 28 percent turistov. Česi a Poliaci majú zastúpenie v 9 až 10 percentách, o niečo menej je Nemcov a Francúzov. Po približne piatich rokoch sa k nám vracajú skupinky Holanďanov na karavanoch a turisti z Veľkej Británie. Zaujíma ich kaštieľ v Betliari, hrad Krásna Hôrka, jaskyne a príroda. Nedá sa presne špecifikovať, ako sa o Gemeri dozvedajú. Zdrojom informácií sú však zväčša viacjazyční turistickí sprievodcovia vo forme brožúr, v ktorých majú informácie z rožňavského TIC veľké zastúpenie a dobrú povesť. Ďalším zdrojom je internet, kde centrum pravidelne aktualizuje informácie o ubytovacích a stravovacích možnostiach a podáva všetko o kultúrnych, historických a prírodných zvláštnostiach regiónu. Nemenej podstatné je podávanie informácií od jedného turistu, ktorý už región navštívil, k ďalšiemu. Pracovníci TIC vedia pôvod turistu v nejednom prípade rozoznať už na pohľad a podľa toho dokážu predpokladať, aké služby bude požadovať.
Maďarských turistov totiž láka predovšetkým kaštieľ a hrad, pretože ich história sa spája s maďarskými dejinami. Ďalšou výhodou pre nich je fakt, že tu veľa ľudí hovorí po maďarsky. Poliaci patria k tým návštevníkom, ktorí kladú najviac otázok. "Poliakov zaujíma úplne všetko. Chodia na najdlhšie pobyty, minimálne 5 dňové. Prichádzajú pripravení, na papieri majú napísané, kde všade boli a čo by si ešte chceli pozrieť. Ak už videli tie najatraktívnejšie miesta, povedia,' poraďte nám ešte niečo iné' a my ich posielame aj do tých menej navštevovanejších lokalít. Majú všetko časovo rozplánované a poznajú o nás takmer všetko. Mnohí by sme sa mali od nich čo učiť," vysvetľuje riaditeľka TIC Karin Kohuláková. Poliaci zároveň nešetria na nákupoch informačných materiálov, kúpia aj tri mapy naraz, len aby sa dostali tam, kde chcú. Ubytujú sa v penziónoch, alebo na súkromí. Mladí francúzski študenti s batohmi na chrbtoch vyhľadávajú zase čo najlacnejšie ubytovanie a možnosti pešej turistiky.
"Vari najtypickejšími turistami sú Česi. Prídu vyslovene na pešiu turistiku, preto im stačí ubytovanie na súkromí. Nemci zase do takých katalógov ani nepozrú, pretože chcú hotely. Je to pre nich lacné. Z Nemecka chodia rodiny s deťmi, alebo celé autobusové zájazdy. Zaujíma ich všetko o regióne. Z Holandska prichádzajú zväčša manželské dôchodcovské páry a vyhľadávajú kempingy. Briti sa sem dostávajú veľakrát cez svoje manželky, ktoré sú zo Slovenska a predtým vo Veľkej Británii pracovali ako au-pair". K. Kohuláková dodáva, že "Hoci sme v tomto období zaznamenali pokles počtu turistov, isté je, že o našom regióne vedia omnoho viac, než v minulosti". Vari najväčším nedostatom v okolí Rožňavy je absencia kvalitných vodných plôch. "Aquapark, alebo nejaký vodný svet chýba všetkým. A ešte aj dopravné spojenie k niektorých atrakciám. Napríklad cez víkend sa Gombaseckej jaskyne dostať nedá. Jednoducho, dopravné spojenia v okolí sú katastrofálne," dodáva riaditeľka TIC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer