napriek tomu však v Rožňavskom okrese nie je zo strany invalidných dôchodcov veľký záujem zamestnať sa, alebo zriadiť si živnosť, hoci na vlastné vytvorené miesto môžu dostať aj nenávratný príspevok. V tomto roku sa na vlastnú živnosť zamestnali len štyria. Ináč na tom nie sú ani zamestnávatelia, ktorých sa týka povinnosť zriadiť zo zákona miesto pre invalida. Zamestnávatelia totiž radšej zaplatia povinný odvod, takzvanú pokutu. Mnohí z nich sa však vyhýbajú aj plateniu pokuty.
"Invalidom som vlastne od detstva. Nemôžem síce pracovať všade, lebo miera funkčnej poruchy je u mňa 50 percent. Chcel by som si otvoriť živnosť v oblasti služieb a turistického ruchu," povedal 28-ročný Marián M. z Rožňavy. Ešte pred tým, než sa vôbec zamyslel nad budúcim podnikaním dostal podľa vlastných slov strach. "Trochu ma odrádza to, či budem zdravotne dosť dobre na tom, aby som vládal podnikať. Pravda je, že som sa o tom rozprával s rodinou a mám ich podporu, ale predsa... Podnikanie, to sú zákazky, ktoré treba hľadať, človek musí mať klientov. Na tom treba pracovať," netají svoje obavy. Pomôcť by v tomto prípade mohol napríklad zamestnávateľ, ktorý vo svojej firme zamestnáva viac ako 20 zamestnancov. Tomu totiž zo zákona vzniká povinnosť zamestnať z celkového počtu zamestnancov 3,2 percenta občanov zo zdravotným postihnutím (OZP). Ak tak neurobí, musí za každého OZP, ktorý mu chýba, raz ročne uhradiť trojnásobok aktuálnej mesačnej minimálnej mzdy, čo je asi 20-tisíc korún. A tomuto sa niektorí zamestnávatelia vyhýbajú. "Ak ho nezamestnaná, môže si objednať u samostatne zárobkovo činného a zároveň zdravotne postihnutého občana, či u zamestnávateľa, ktorý má štatút chránenej dielne, nejakú prácu, službu," vysvetlila Andrea Rudnayová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave.
V Rožňavskom okrese v roku 2004 odviedlo povinný odvod 46 firiem, 34 firiem zamestnávalo OZP. V roku 2005 zaplatilo 52 firiem a rovnaký počet zamestnalo invalidov. "Počet zamestnávateľov, ktorí rešpektujú zákon stúpa a invalidom sa tak blízka na lepšie časy," povedala Rudnayová. ÚP v tejto dobe porovnáva svoju databázu zamestnávateľov s databázou sociálnej poisťovne. "Firmám, ktoré si nesplnili svoju povinnosť budeme posielať oznámenie, aby tak urobili. Ak nie, čakajú na nich sankcie v podobe úrokov z omeškania," dodala A. Rudnayová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer