ako si obce a mestá poradili so zákonom o zriaďovaní kompostární. Nič také sa však neudialo. Hoci prednosta úradu Peter Kliment v januári avizoval kontroly aj následné pokuty a tvrdil, že obce mali dostatok času i možnosť získať financie na zriaďovanie kompostární z rôznych fondov, dnes hovorí: "Nekontrolovali sme a zatiaľ nebudeme. Obce nemajú na kompostárne peniaze. Zatiaľ nám nikto direktívne neprikázal kontrolovať zriaďovanie kompostární. Ak dostaneme takýto príkaz z kraja alebo ministerstva, budeme konať".
Podľa Barbory Černušákovej z organizácie Priatelia Zeme sú však OÚŽP povinné kontrolovať dodržiavanie zákona. "Pri nových zákonoch je ale štandardné, že sa najskôr nesiaha po sankciách, ale po takzvaných opravných opatreniach. Znamená to, že úrady obce vyzvú, aby stav uviedli do poriadku. Ministerstvo životného prostredia však tieto kontroly žiada," uviedla Černušáková.
Väčšina oslovených starostov v okresoch Rožňava a Revúca na otázku zriadenia kompostární odpovedala zdržanlivo alebo nepriamo. "Máme objekt, kde bioodpad nosíme. Je ním bývalé poľné hnojisko. O grant na zriadenie sme nežiadali. Vytvoriť kompostáreň je jednoduché. Ale z čoho potom financovať jej prevádzku?" kladie si otázku starosta obce Hrhov Arpád Szepesi.
Jeho kolega v obci Hrušov Gabriel Parti o kompostárni v obci hovorí: "Máme aj nemáme kompostáreň. Zeleň dávame na jednu kopu. Páliť som ju zakázal, ale nie každý v obci tento zákaz toleruje," povedal. O grant na zriadenie kompostárne nepožiadali ani v tejto obci.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer