bývalých jelšavských kasární na podnikanie. Peniaze prišli v dvoch splátkach a samospráva ich takmer okamžite rezervovala na konkrétne účely. Ide predovšetkým o projekty a aktivity, ktoré budú prispievať k postupnému rozvoju takmer zabudnutej a chátrajúcej doliny.
"Najväčšiu čiastku, 3,2 milióna, sme si odložili na spolufinancovanie projektov, ktoré by sme chceli predložiť v plánovacom období 2007 až 2013. Zameriame sa na rekonštrukciu historického jadra mesta a vybudovanie športovo-rekreačného centra. Vypracujeme na to projekty, dáme žiadosti o podporu z európskych fondov, no určite ich budeme musieť spolufinancovať. Na to sú tie milióny," hovorí primátor mesta Milan Kolesár. "Dva milióny korún oferujeme na rekonštrukciu meštianskeho domu oproti coburgovskému kaštieľu. Tam sa kedysi nelegálne zabývali nevítaní návštevníci, no už sme ich odtiaľ dostali. Keď dom zrekonštruujeme, chceli by sme tam spraviť infocentrum, lebo to v meste chýba. Takisto by sme tam prevádzkovali internetovú kaviareň a vybudovali expozíciu o histórii mesta. Materiálov na ňu máme dosť".
Čiastku 1,5 milióna korún dá samospráva na výkup starších rodinných domov na Armádnej ulici, ktoré sú vhodné akurát tak na zbúranie. Rozpadávajúce sa strechy ohrozujú okoloidúcich ľudí. Mesto ich chce zbúrať a postaviť na ich mieste cestnú komunikáciu s parkoviskom.
Pol milióna korún pôjde na vykúpenie pozemkov v extraviláne, smerom na Gemerské Teplice. V tejto lokalite by mal vyrásť priemyselný park, s čím sa ráta už niekoľko rokov. "Ostanú nám ešte nejaké 'drobné' a tie si necháme na ďalšie aktivity, podľa konkrétnych želaní obyvateľov," dodáva primátor. Mesto dalo hneď po ozname, že dostane 10 miliónov korún, do domácností v Jelšave dotazník. Obyvatelia sa v ňom mali vyjadriť, na čo by chceli použiť získané peniaze. Zo 400 dotazníkov sa na Mestský úrad vrátilo 130, čo považuje M. Kolesár za úspech. Z odpovedí a rozdelenia peňazí jasne vyplýva, že samospráva sa už pri rozhodovaní o investíciách riadila tým, čo chcú obyvatelia. "Dotazníky sme vyhodnotili a jednoznačne najviac odpovedí bolo tých, ktoré sa týkali výkupu rodinných domov na Armádnej ulici. Na druhom mieste bolo vybudovanie športovo-relaxačného centra a na treťom rekonštrukcia meštianskeho domu. Obyvatelia by chceli aj rekonštrukciu celého mesta, toľko peňazí však zatiaľ nemáme. Tak aspoň jeden dom bude v poriadku," hovorí o historicky vzácnych, no schátraných objektov v Jelšave primátor. "Viackrát sa v dotazníkoch objavila požiadavka, aby sme vysťahovali Rómov, no boli aj dobré nápady, ktoré určite použijeme. Nie sú finančne náročné a zároveň dobré. Dohodli sme sa s poslancami, že sa im budeme venovať".
Už tam zamestnávajú prvých dvadsať ľudí
Hoci sa stále ozývajú pochybovačné hlasy o korektnosti celého projektu s príchodom ruskojaponskej firmy, faktom je, že tá prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Euroenergy, s. r. o. už v Jelšave začala podnikať. Dokonca im tam pracuje už prvých asi 20 zamestnancov. Podľa primátora sú to údržbári, účtovníčka, asistentka, ktorá ovláda ruštinu a členovia ochranky, ktorí strážia objekty. Predstavitelia spoločnosti urobili prvé pohovory, zariaďujú si kancelárie, nakúpili služobné autá a mesto im predá aj 20 bytov, ktoré ostali po vojakoch z niekdajších kasární. Ďalšie pohovory s budúcimi zamestnancami budú v novembri. Firma chce vyrábať kremík ekologickou formou pomocou moderných technológií. V prvej etape zamestná približne 50 ľudí, potom ďalších 300. Preinvestuje až 10 miliárd korún. Pozemky, na ktorých bude podnikať, získalo mesto Jelšava bezplatným prevodom od Ministerstva obrany, ktoré tam predtým prevádzkovalo kasárne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer