hasičská liga. Na piatom ročníku tohto podujatia sa zúčastnili najlepšie družstvá dobrovoľných hasičských zborov (DHZ) z okresov Košického a Prešovského kraja. V ženskej kategórii ich štartovalo osem a v mužskej ich bola rovná dvadsiatka.
V betliarskom športovom areáli pretekali najprv ženy. K favoritkám patrilo družstvo zo Spišského Bystrého, ktorého členky sú minuloročné majsterky Slovenska medzi dorastenkami. Už časom prvého útoku ukázali, že to s víťazstvom myslia vážne. "Absolvovali sme len jeden tréning. Raz sme sa stretli a to nám stačilo. Čas 22,9 sekundy je celkom dobrý. V druhom pokuse ho chceme ešte zlepšiť," povedal po prvom útoku veliteľka žien DHZ Spišské Bystré Michaela Fábryová. Pri druhých pokusoch však o vedenie prišli. Rýchlejšie boli ženy zo Vtáčkoviec.
Ženy sa po prezlečení z hasičských „mundúrov" zmenili na nepoznanie a okamžite to spozorovali aj prítomní muži. "Nerozhádzalo nás ani to vedenie Vtáčkoviec. Len sme si povedali, že musíme byť lepšie. Podarilo sa to, mali sme čas 21,92 sekundy," radovala sa spolu s družstvom M. Fábryová. Tretie skončili ženy z DHZ Jarovnice.
Pre mužov z DHZ Prešov boli najväčšími súpermi Hermanovce, či Spišská Sobota. V prvom útoku dosiahli čas 15,46 sekundy, tréner Maroš Polák však spokojný nebol. "Stratili sme nejaké desatiny sekundy. V druhom pokuse sa budeme snažiť pokoriť náš slovenský rekord, ktorý má hodnotu 14,87 sekundy. Podmienky sú na tu v Betliari veľmi dobré," povedal M. Polák. V druhom pokuse sa síce nezlepšili, ale ani súperi lepší čas nedosiahli. Najviac sa im priblížili dobrovoľní hasiči z DHZ Hankovce časom 15,87 sekundy a tretie skončili Hermanovce.
Rožňavský okres mal zastúpenie v družstve mužov DHZ Slavošovce. "Hoci sú chlapci dobre trénovaní, ale pokrivkáva nám technika. Pod 19 sekúnd sa dostať nevieme. Ak dosiahneme tento čas, budem veľmi spokojný. No ak to bude 22 sekúnd, tak sa nič nedeje," uviedol predseda DHZ Slavošovce Milan Slíž.
Súťažnú atmosféru dopĺňala v areáli neďaleko betliarskeho kaštieľa hlasná hudba prehlušovaná revom hasičských čerpadiel. Organizátori sa postarali aj o plné žalúdky súťažiacich. Podával sa guláš. Preteky Východoslovenskej ligy sa začali v roku 2002. Striedavo sa uskutočňujú v Prešovskom a Košickom kraji. Súťaží sa podľa smerníc Dobrovoľnej požiarnej ochrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer