už niekoľko mesiacov a je aj poriadne veľký. Chlapcov však zbadal náčelník mestskej polície, ktorý ich zastavil a po krátkom rozhovore a kontrole občianskych preukazov ich predviedol na mestskú políciu s tým, že sa dopustili priestupku!" rozpráva matka 17-ročného študenta. Keď jej syn doma oznámil, čo sa stalo, ostala šokovaná a pobúrená.
"Nechápem, prečo im pokutu neudelil hneď na mieste, ale bral ich so sebou na políciu. Ako keby sa dopustili minimálne trestného činu. Okrem toho, zaráža ma aj to, že syn je neplnoletý a nás, rodičov, nik neprizval k spisovaniu zápisnice. V každom prípade sa budeme na postup policajta, ktorý bol v civile, sťažovať," uviedla rozčúlená pani, ktorá postup policajtov považuje za zbytočne nafúknutý. "Je to buzerácia. Tam, kde ich treba, nikdy nie sú," dodala matka študenta.
Náčelník mestskej polície (MP) Ernest Schuller na margo udalosti hovorí, že v čase, keď sa trojica mladíkov vydala namiesto po chodníku kráčať po záhone, bol v civile. Zákon mu však ukladá povinnosť zasiahnuť v prípade, keď vidí, že sa koná trestný čin alebo priestupok aj keď je mimo služby. "Nemal som pri sebe nič a preto som ich vyzval, aby ma nasledovali. A oni tak urobili. Konal som len v zmysle zákona," povedal E. Schuller.
Primátor František Kardoš je prekvapený reakciou rodičov. "Mesto za svoje peniaze každý rok dáva do poriadku mestskú zeleň a niekomu je zaťažko prejsť desať krokov? Prepáčte, ale v tomto prípade si mestská polícia robí len svoju povinnosť. Samozrejme, ak sa chcú rodičia sťažovať, nech sa páči, som tu pre všetkých občanov," zaujal primátor jednoznačný postoj.
Viacerí občania mesta už v minulosti namietali voči postupu MP, ktorá podľa nich nerieši vážne veci, len "hlúposti". Narážajú tak napríklad na problémy s neprispôsobivými občanmi na Rožňava - Bani, ktorých susedia už MP ani nevolajú, "lebo aj tak nič neurobia". E. Schuller zdôraznil, že majú desiatich policajtov a mestská polícia robí to, na čo im pracovné sily stačia.
Podľa primátora sa udalosti na Rožňava - Bani a spomínaný priestupok nedajú porovnávať. "Ak už chceme hovoriť o tom, prečo policajti na Bani nezasiahli, povedzme to rovno. Nemajú právomoc vstupovať do obydlí ľudí a kontrolovať, kto tam býva a kto nie tak, ako to občania chceli," povedal F. Kardoš.
Na otázku, či potom mestská polícia nie je vlastne zbytočná, odpovedal: "Bola zriadená na to, aby kontrolovala dodržiavanie všeobecne záväzných nariadení mesta a poriadok v ňom. Na represiu a chránenie občanov je tu štátna polícia".
Čo hovorí zákon
Podľa zákona o priestupkovom konaní v prípade neplnoletej osoby nie je mestská alebo štátna polícia povinná prizvať k spísaniu zápisnice o podaní vysvetlenia rodiča alebo zákonného zástupcu. Táto povinnosť vzniká len vtedy, ak ide o maloletú osobu do 15 rokov. Osoby od 15 do 18 rokov sú podľa zákona špecifikované ako neplnoleté. Ako také sú však za priestupok zodpovedné a môže im byť aj uložená pokuta. Tá sa ukladá v nižšej výške ako pokutovanej dospelej osobe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer