sa tam pred desiatkami rokov, pravdepodobne z poľnohospodárskych družstiev či obcí, ktoré sa nedokázali zbaviť nebezpečného odpadu inak, než hodením do priepastí.
"Za dva týždne sme zo Snežnej priepasti vyťažili 20 ton kontaminovanej zeminy. Plánujeme z nej celkovo vybrať 95 ton. Viditeľný odpad, ako napríklad fľaše s chemikáliami, tam už nie sú, pretože ich vyťažili už v minulosti. Zem je však kontaminovaná, čo potvrdili aj analýzy. Našli sa tam ťažké kovy, olovo, nikel, nitrofenoly, ropné látky...," vyratúva konateľ rimavskosobotskej firmy, ktorá vykonáva sanáciu odpadu, Ladislav Iždinský. Snežná priepasť je približne 20 metrov hlboká. Jaskyniari sa pohybujú na samom dne a v dôsledku dvojtýždennej ťažby klesli o približne jeden meter. Po skončení akcie, ktorá potrvá ešte asi mesiac, dajú urobiť ďalšiu analýzu vzoriek zeminy. Keďže Slovenský kras je špecifický tým, že voda v ňom sa stráca v podzemí, nik nedokáže predpokladať, do akej miery je prítomnosť toxických látok v zemine nebezpečná aj pre konzumentov pitnej vody. Rozbory vody zatiaľ ich prítomnosť nepotvrdili.
"Krasové územie je ľahko priepustné, takže riziko tu stále hrozí. Našťastie, vyťažená zemina obsahuje aj veľa hliny, ktorá až tak ľahko priepustná nie je a veríme, že toxíny sa zachytili tam". Vlaňajšie čistenie Zvonivej diery, zvonivej priepasti a Dvojitej priepasti priniesol šokujúce zistenie. Vyťažilo sa vyše 80 ton odpadu. Analýzy potvrdili prítomnosť vysokokarcinogénych pesticídov DDT, ktoré sa prestali používať niekedy v 70. rokoch. Pochádzali pravdepodobne z neďalekých poľnohospodárskych družstiev. V Snežnej priepasti sa ich prítomnosť zatiaľ nepotvrdila. "V 70. a 80. rokoch si mnohé obce a družstvá problém z toho, že hádžu do prírody toxický odpad, zrejme ťažkú hlavu nerobili. Možno mali ďaleko skládku a tak to nahádzali do priepastí. Preto je ich toľko zavalených odpadmi ," dodáva L. Iždinský.
Čistenie Snežnej priepasti je súčasťou projektu, ktorý beží už od minulého roka. Finančne ho podporilo Ministerstvo životného prostredia SR a európske fondy niekoľkými miliónmi korún. V pláne bolo zahrnuté čistenie Konskej priepasti vo Važeckom krase a štyri priepasti v Národnom parku Slovenský kras. Toto územie je podľa odborníkov znečistené jedmi, zvyškami hnojív vo fľašiach, ťažkými kovmi a množstvom zdraviu škodlivých látok, najviac zo všetkých lokalít.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer