Nezvestní zamestnávatelia narobia zamestnancom kopu problémov
Rožňava - Štyridsaťdvaročný Ján (jeho celé meno a údaje o zamestnávateľovi z dôvodu nadchádzajúceho súdneho sporu neuvádzame - pozn. redakcie) je
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
jedným z tých občanov, ktorým diery v zákone skomplikovali život. "Majiteľ firmy, pre ktorú som pracoval, ma poveril riadením prevádzky. Raz za mesiac som odovzdal tržby a doklady o nakupovaní tovaru, platení rôznych poplatkov a takto to fungovalo dva roky. S majiteľom som sa kontaktoval len vtedy, keď vznikol nejaký problém. Po dvoch rokoch, si v deň, keď to bolo zaužívané, majiteľ neprišiel pre peniaze a papiere ako zvyčajne a odvtedy som ho nevidel ani o ňom nepočul" začal históriu svojho roky vlečúceho sa problému Ján.
Keď sa majiteľ nezjavil ani po dvoch mesiacoch a v prevádzke sa objavil majiteľ budovy so žiadosťou o nájomné, začalo ísť do tuhého. "Za dva týždne som bol na ulici, nemal som zmluvu o ukončení pracovnej činnosti, nedostal som výplatu, nevedel som čo ďalej, majiteľ zmizol. V sociálnej poisťovni som zistil, že môj chlebodarca zrušil živnostenský list pred niekoľkými mesiacmi," hovorí Ján. V podobnej situácii sa však neocitol ako jediný. Sociálna poisťovňa (SP) pobočka Rožňava eviduje desiatky podobných prípadov, keď si zamestnávateľ nesplnil svoje povinnosti a neodhlásil zamestnanca z poisťovne. "Žiaľ, na vine je zákon, ktorý živnostníkovi neprikazuje, že v prípade zrušenia, či odhlásenia živnosti, musí predložiť doklady o tom, že si splnil všetky povinnosti vyplývajúce zo štatútu zamestnávateľa. V takýchto prípadoch, keď sa zamestnanci nevedia preukázať platnou výpoveďou ani nijakým iným dokladom potvrdzujúci zánik pracovného vzťahu, ukončíme ho dňom ukončenia živnosti zamestnávateľa," vysvetlila riaditeľka SP Ľudmila Červeňáková.
Problém Jána však pokračoval ďalej. Bez platnej výpovede sa nemohol nahlásiť na úrade práce, aby ho mohli zaregistrovať ako uchádzača o zamestnanie i poberateľa dávky v nezamestnanosti. "Najhoršie to bolo v deväťdesiatych rokoch, keď podnikatelia krachovali a spolu s dotáciami z úradu utekali do zahraničia. Vtedy sme zamestnancom len ťažko pomohli. Aj dnes sa z času na čas sa objavia podobné prípady, no zamestnanec už má možnosť hlásiť sa na úrade práce," povedala riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Dana Lacková. Od 1. júla 2002 však zákonník práce myslí aj na podobné prípady. Občan, ktorému sa niečo podobne stane, má čo najskôr zaslať na adresu trvalého bydliska zamestnávateľa okamžitú výpoveď zo zamestnania. Tú musí podať na pošte formou doporučenej zásielky a potvrdenie o jej zaslaní spolu s kópiou výpovede predložiť na úrade práce. "Aj keď zamestnávateľ zásielku nepreberie, pošta klientovi oznámi, že zásielka bola márne doručená. Toto berieme ako dostatočný dôkaz toho, že je klient bez zamestnania a môže byť zaradený do evidencie," vysvetlila D. Lacková.
Bodov, ktoré musí začínajúci živnostník pri žiadosti o živnosť splniť je hneď niekoľko. Ak však chce živnosť ukončiť, stačí oznámiť ukončenie o živnosti. "Ak je žiadosť o ukončenie živnosti podaná podnikateľom na vlastnú žiadosť, úrad ďalej neskúma, či si podnikateľ splnil všetky povinnosti voči zamestnancom," uviedla vedúca Odboru živnostenského podnikania Obvodného úradu v Rožňave Jarmila Simanová. Podľa jej slov sa v tejto dobe pripravuje návrh, podľa ktorého by občan žiadajúci o vydanie živnosti i jej ukončenie, mohol všetky náležitosti vybaviť na jednom mieste. Takzvané jednotné kontaktné miesta majú byť k dispozícii koncom roka 2007.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer