Hvezdáreň Rožňava, tel.: 058/732 36 50, 734 53 34, 0910 990 369
Slnko: 16. 10. 2006 - východ 6 h 59 min, západ 17 h 46 min. 22. 10. 2006 - východ 7 h 09 min, západ 17 h 35 min. V priebehu tohto týždňa sa deň skráti o 19 minút.
Mesiac: 22. 10. o 07 h 16 minúte Mesiac v nove. Vychádza o 07 h 23 minúte a zapadá o 17 h 20 minúte.
Planéty: Merkúr - je pozorovateľný na rannej oblohe, nízko nad severovýchodným obzorom v súhvezdí Blížencov. Venuša - je pozorovateľná na rannej oblohe nad severovýchodným obzorom v súhvezdí Blížencov. Mars - je pozorovateľný na večernej oblohe nízko nad západným obzorom v súhvezdí Leva. Jupiter - je pozorovateľný na večernej oblohe nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Váh. Saturn - je pozorovateľný veľmi nízko nad východným obzorom na rozhraní súhvezdí Raka a Leva.
Zem - pokračovanie: Dĺžka dňa a noci i dĺžka súmraku nezávisia iba od rotačnej rýchlosti Zeme, ale aj od zemepisnej šírky pozorovateľa a od polohy Zeme na obežnej dráhe. Zem je v podstate obrovský zotrvačník, ktorý si zachováva pri svojom pohybe okolo Slnka svoju polohu v priestore. Dva razy v roku, v čase jarnej rovnodennosti a jesennej rovnodennosti, sklon zemskej osi zaujíma polohu v smere pohybu Zeme okolo Slnka. Slnečné lúče dopadajú kolmo na rovník a terminátor (hranica medzi osvetlenou a neosvetlenou časťou Zeme) delí povrch Zeme na dve rovnaké časti. Astronomická jar a jeseň sa na oboch pologuliach začína dňom rovnako dlhým ako noc. Pretože terminátor je vždy kolmý na dopadajúce slnečné lúče. Sklon zemskej osi spôsobuje, že po jarnej rovnodennosti na severnej pologuli je každým ďalším dňom stále viac povrchu vystaveného slnečnému žiareniu a na južnej pologuli stále menej. Na severe sa dni predlžujú, na juhu skracujú.
Autor: Mgr. Ágnes Kovács, Rožňava
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer