sedieť v iných budovách než doposiaľ. Odbor školstva Košického samosprávneho kraja (KSK) dokončil v týchto dňoch návrh, ako by mala racionalizácia vypadať a schváliť ju majú už len jeho poslanci.
Hoci poverený vedúci odboru školstva KSK Štefan Kandráč v rozhovore pre Košický KORZÁR uviedol, že v rožňavskom okrese sa racionalizácia dotkne troch škôl, hovorkyňa predsedu samosprávneho kraja Zuzana Bobriková odmietla povedať, o ktoré školy pôjde. A to aj napriek tomu, že v máji tohto roku na margo Strednej zdravotníckej školy, ktorá sídli v prenajatej cirkevnej budove uviedla. "Tento stav nie je pre nás únosný, ak iné budovy škôl, ktoré sú v našom majetku, sú naopak naplnené nedostatočne, čo je prípad učilišťa." (Stredné odborné učilište v Rožňave - pozn. redakcie).
"Ide o klasické zhodnotenie stavu aký tu nateraz máme. Niektoré školy žiaľ nie sú schopné vyžiť z financií, ktoré im KSK poskytne, nuž sa musí uvažovať o tom ako ďalej," hovorí riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Rožňave Katarína Kopecká. Sama bola pred časom členkou pracovného tímu na riešenie koncepcie škôl a školských zariadení v správ KSK. Ako prvá sa dozvedela, že jedným z návrhov v rámci šetrenia by mal byť presun Strednej priemyselnej školy stavebnej do budovy Stredného odborného učilišťa v Rožňave. Do uvoľnenej školy by sa nasťahovali práve zdravotníčky a budova, ktorá je majetkom cirkvi a prenájom ktorej stojí KSK nemalé peniaze, tak nebude KSK finančne zaťažovať. "Všetci si myslia, že je to naša robota a kvôli nám sa toto deje. Nie je to pravda. Aj my sme si zvykli na našu školu a nechce sa nám sťahovať do iných priestorov. Táto budova je symbolom našej školy už roky, aj nás táto zmena zasiahne," hovorí K. Kopecká.
Podľa jej slov si musí vedenie stavebnej priemyslovky uvedomiť, že tieto presuny sú pre nich nevyhnutné. "Majú 180 žiakov. My 350. O rok ich budú mať ešte menej, o dva roky tiež. Čo potom keď ich zrušia? O prácu príde vyše dvadsať pedagógov. Na SOU budú fungovať pod vlastnou hlavičkou. Je to pre nich lepšie. Potom bude neskoro plakať, keď sa kompetentní rozhodnú, že ich pre nedostatok žiakov zrušia," myslí si K. Kopecká. Hoci sa o presunoch v rámci stredných škôl začalo hovoriť už v máji tohto roku, keď stavbári zorganizovali petíciu za zachovanie ich školy, KSK o konkrétnych zmenách mlčí. A to aj napriek tomu, že návrh na racionalizáciu už existuje a kraj podľa Kandráča ráta s niekoľkomiliónovou úsporou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer