rozprávkový Gemer. Ako informoval jeden z organizátorov Marián Lacko, podujatie reflektuje svet rozprávky v moderných i tradičných médiách. Počas troch dní sa v tamojšom dome kultúry uskutoční aj cyklus prednášok o spolkovej činnosti v Gemeri a Malohonte v 18. a 19. storočí, určený študentom a širokej verejnosti.
Pre pedagógov budú k dispozícii praktické cvičenia z prípravy inscenácie hranej deťmi a kapitoly o dramaturgii a dramatizácii rozprávok na ochotníckom javisku. Vyhodnotia tiež literárnu súťaž s témou rozprávky pre žiakov základných, stredných škôl i dospelých, ktorej sa toho roku zúčastnilo 47 autorov. Pre žiakov sú určené divadelné predstavenia profesionálneho divadla Maska zo Zvolena O Jankovi a Marienke a ochotníckeho divadelného súboru Alterna z Rimavskej Soboty Drevená krava. Postavičky z Dobšinského rozprávok stvárnia deti počas výtvarného workshopu.
V Tisovci zase záverečnou úpravou včera vyvrcholila niekoľkomesačná práca na najväčšej fujare - trombite s dĺžkou 20,02 metra. Bude sa uchádzať o zápis do Guinnesovej knihy rekordov. Fujara by svojou dĺžkou mala tromfnúť zatiaľ najdlhšiu 16-metrovú fujaru, ktorú vyrobili nadšenci v Spišskom Hrhove. Na výrobe obrieho nástroja sa pred Mestským kultúrnym strediskom v Tisovci podieľali desiatky ľudí. Fujara sa vyrábala z dvoch rovnocenných častí stromu. Včera ju dobrúsili, naolejovali a zlepili.
"Fujara musí ešte niekoľko dní schnúť, až potom bude definitívne hotová," povedal iniciátor myšlienky, miestny výrobca Štefan Sabo. Maxinástroj chce do konca roku zavesiť pod strechu kultúrneho strediska. Podľa Saba fujara nebude len na okrasu, ale bude sa dať na nej aj hrať. "Jej hlas bude podobný zvuku trúbky," uviedol. S výrobou veľkých fujár v Tisovci majú skúsenosti. V minulom roku takto vyrobili nástroj dlhý štyri metre.
Autor: Rimavská Sobota/Tisovec (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer