čistenie. Z 20 metrov hlbokej priepasti vytiahli okolo 100 ton zeminy, kontaminovanej rôznymi chemikáliami a zdraviu škodlivými látkami, ktorými bola zahádzaná až po povrch.
"V rámci projektu, počas ktorého sme vyčistili štyri priepasti na Silickej planine v Národnom parku Slovenský kras a jednu vo Važeckom krase, je to všetko. Či budeme pokračovať aj ďalej, to je otázky peňazí. A v týchto dňoch ani nevieme, či je už Snežná priepasť vôbec vyčistená. Vzorky zeminy totiž posielame na laboratórne rozbory a na základe ich výsledkov budeme vedieť viac. Pravdepodobne sa tým potom bude zaoberať Správa slovenských jaskýň, alebo odborné organizácie," hovorí Ladislav Iždinský, šéf rimavskosobotskej firmy, ktorá sa venuje sanácii odpadu. Keďže odpad pochádzajúci z 50., či 60. rokov, zrejme od poľnohospodárskych družstiev, vyťahovali gemerskí jaskyniari zo Snežnej priepasti už aj v minulosti, počas niečo vyše mesiaca posledného čistenia tam už žiadne fľaše s roztokmi, či zabalené jedovaté látky nenašli.
Ako je však známe, na miesto prišli aj policajti, pretože jaskyniari objavili na dne priepasti pozostatky ľudskej kostry. Úlomky lebky, čeľuste a stavcov teraz skúmajú experti. Predpokladá sa však, že pozostatky pochádzajú spred 30 až 50 rokov. Či je čistenie priepastí v Slovenskom krase definitívne ukončené, ukážu až rozbory zeminy, v ktorej sa v minulosti potvrdila prítomnosť ťažkých kovov, olova, niklu, nitrofenolov i ropných látok. Zvlášť nebezpečné by to bolo pre odberateľov pitnej vody v Rožňave a jej blízkeho okolia. "Riziko hrozí stále, pretože krasové územie je ľahko priepustné," vysvetľuje L. Iždinský.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer